Արևի վրա երեք բռնկում է արձանագրվել
Այսօր՝ երկուշաբթի օրը, կանխատեսվում է արևի հզոր բռնկում, որը կարող է խաթարել կարճ ալիքների հաղորդակցությունները։ Այս մասին հայտարարել են ռուս գիտնականները՝ կիրակի օրը արեգակի վրա երեք բռնկում արձանագրելով:
Մոսկվայի «Ֆեդորովի» անվան կիրառական երկրաֆիզիկայի ինստիտուտը հայտնել է, որ X դասի բռնկումները լիովին հնարավոր են՝ ներառյալ պրոտոնային բռնկումները։ Սպասվում է, որ կարճ ալիքների ռադիոյի աշխատանքային պայմանները կվատթարանան:
X դասի բռնկումները արեգակնային համակարգերի ամենամեծ պայթյուններն են և կարող են երկարատև ճառագայթային փոթորիկներ ստեղծել: Պրոտոնի բռնկումները արեգակնային էներգետիկ մասնիկների փոթորիկ են, որոնք հիմնականում կազմված են պրոտոնից:
Արեգակնային բռնկումները տեղի են ունենում, երբ հզոր մագնիսական դաշտերը խառնվում են իրար։ Դրանք կարող են ազդել Երկրի մագնիսական դաշտի վրա՝ արբանյակներին և կապի սարքավորումներին վնասելու հնարավորությամբ:
2022 թվականին գեոմագնիսական փոթորիկը, որը առաջացել է արևի ճառագայթման մեծ պոռթկումից, ոչնչացրել էր SpaceX-ի նոր արձակված 40 արբանյակներ:
Կիրակի օրը երեք այսպիսի բռնկում է նկատվել, որոնցից մեկը տևել է 14 րոպե՝ ուղեկցվելով ռադիոհաղորդակցության խափանումներով:

Three flares have been recorded on the Sun
A powerful solar flare is forecast today, Monday, which may disrupt shortwave communications. This was announced by Russian scientists, who recorded three flares on the sun on Sunday.
Moscow's Fedorov Institute of Applied Geophysics reported that X-class flares, including proton flares, are entirely possible. Shortwave radio operating conditions are expected to deteriorate.
X-class flares are the most enormous explosions in the solar system and can create long-lasting radiation storms. Proton flares are storms of energetic solar particles composed primarily of protons.
Solar flares occur when magnetic solid fields mix. They can affect Earth's magnetic field and potentially damage satellites and communications equipment.
In 2022, a geomagnetic storm caused by a large burst of solar radiation destroyed 40 newly launched SpaceX satellites.
Three flares were observed on Sunday, one lasting 14 minutes, accompanied by radio communication failures.