Դատական համակարգը մինչև հիմա կախված է Քոչարյանից
Փաստաբանների պալատի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում անդրադարձել է դատական համակարգի վերաբերյալ Ռոբերտ Քոչարյանի երեկ տարածած հայտարարությանը՝ համարելով այն անլուրջ և անհիմն։
Հիշեցնենք, Քոչարյանը հայտարարել էր, թե ընդդիմադիր գործիչների կալանավորումները «դատական համակարգի անկախության վերացման հատուկ գործողություն է», և որ «կատարվողը իրավական պետության քայքայում է»։
Ըստ Սաֆարյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կազմավորած դատական համակարգը լուրջ փոփոխությունների չի ենթարկվել և մինչև հիմա դեռ կախված է իրենից. «Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանի նշանակած դատավորները հիմնական կորիզով ենթարկվում են հենց նույն ուժերին։ Դրա համար մինչև հիմա Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է ազատության մեջ։ Հետևապես անկախությունը կոտրելու կամ ճիգ թափելու մեղադրանքները պետք չէ իշխանության վրա բարդել։ Որոշակի գործերի նկատմամբ եթե որոշ դատավորներ դրսևորում են իրական անկախություն, ապա ի՞նչն է Ռոբերտ Քոչարյանին մտահոգում»։
Սաֆարյանը նշեց, որ իշխանությունը, չնայած խոսում է փոփոխություններից և վեթինգի ծրագրերից, սակայն դեռ բուն գործողությունների և գործընթացների չեն հասել, որովհետև վեթինգ իրականացնող մարմինները ունեն լուրջ կախվածություն այս կամ այն ուժից։
Փաստաբանի խոսքով այնպես է ստացվել, որ որոշ մարդկանց պատասխանատվության հարցը դարձել է խիստ անհրաժեշտություն, որովհետև շատ ավելին են արել, քան մնացածները։ Հետևապես որոշ անձանց պատասխանատվության խնդիր չդնել չեն կարող, հակառակ դեպքում ժողովրդի ըմբոստությանը կարժանանան. «Պատասխանատվության պետք է ենթարկվի յուրքանչյուրը, ով կատարել է նմանատիպ արարքներ։ Սակայն պատժում են այն մարդիկ, որոնց դեմ ապացուցները շատ են, իսկ մյուսների գործերը չեն ուղարկում դատարան` իմանալով դատարանների մոտեցումն այդ հարցերում»։

Судебная система в Армении по-прежнему зависит от Кочаряна
В беседе с Radar Armenia юрист Палаты адвокатов Седа Сафарян коснулась вчерашнего заявления Роберта Кочаряна о судебной власти, назвав его несерьезным и необоснованным.
Напомним, Кочарян заявил, что аресты оппозиционеров были «спецоперацией по упразднению независимости судебной власти», и что «происходящее разрушает верховенство права».
По словам Сафарян, судебная система, сформированная Робертом Кочаряном, не претерпела серьезных изменений, она по-прежнему зависит от него. «Назначенные Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном судьи подчиняются тем же силам. Именно поэтому Роберт Кочарян до сих пор на свободе. Следовательно обвинения в нарушении независимости судебной системы не должны возлагаться на правительство. Если некоторые судьи проявляют реальную независимость в тех или иных случаях, то что же беспокоит Роберта Кочаряна?»
Сафарян отметила, что правительство, хотя и говорит об изменениях и веттинге, но до реальных действий еще не дошло , потому что органы проверки серьезно зависят от той или иной силы.
По словам адвоката, получилось так, что вопрос привлечения к ответственности некоторых людей стал необходимостью, потому что они сделали гораздо больше, чем другие. Следовательно некоторые люди не могут не быть привлечены к ответственности, иначе созреет народный бунт. «Каждый, кто совершил такие действия, должен быть привлечен к ответственности». Однако наказывают людей, против которых много улик, а другие дела в суд не направляют, зная подход судов в тех вопросах».