«Չելսիի» վաճառքից ստացված գումարը, որը Բրիտանիան մտադիր էր փոխանցել Ուկրաինային, ցանկացել են փոխանցել Իսրայելին․ հաղորդում է թե Telegraph-ը:
Աղբյուրի տվյալներով ՝ այդ առաջարկը քննարկվել է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հակամարտության սկսվելուց հետո: Նշվում է, որ այս պահին Մեծ Բրիտանիան մերժել է բարձր մակարդակի առաջարկը, իսկ նախարարները կարծում են, որ դա «Չելսիի» նախկին սեփականատեր Ռոման Աբրամովիչի գաղափարն էր՝ Ռուսաստանում դատապարտվելուց խուսափելու հետ:
Հաղորդվում է նաև, որ հոկտեմբերի 7-ից հետո Իսրայելում մարդասիրական նպատակներով գումարի հնարավոր օգտագործումից բացի՝ Աբրամովիչը նաև առաջարկել է Թուրքիայում փետրվարյան երկրաշարժի զոհերին օգնելու տարբերակը:
Այլ ինսայդերի տվյալների համաձայն՝ Աբրամովիչը տեղյակ չի եղել այդ բանակցություններին, իսկ գումարի փոխանցման քննարկումը վարել է Իսրայելը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Ռոման Աբրամովիչը «Չելսի» ֆուտբոլային ակումբը 4,82 մլրդ եվրոյով վաճառել էր ամերիկացի գործարար Թոդ Բոուլիին:

With the money received from the sale of "Chelsea," which Britain intended to transfer to Ukraine, they wanted to move to Israel. The Telegraph reports.
According to the source, the proposal was discussed after the start of the conflict between Israel and Hamas. Currently, the UK is said to have rejected the high-profile offer, which ministers believe was the brainchild of ex-Chelsea owner Roman Abramovich to avoid prosecution in Russia.
It is also reported that in addition to the possible use of the money for humanitarian purposes in Israel after October 7, Abramovich offered the option of helping the victims of the February earthquake in Turkey.
According to other insiders, Abramovich was not aware of these negotiations, and Israel conducted the discussion of the money transfer.
Remember that Roman Abramovich sold Chelsea football club to American businessman Todd Bowley for 4.82 billion euros last year.