Բրիտանացի բարերարը դադարեցրել է համագործակցությունը Ռուսաստանի Էրմիտաժի հետ
Hermitage Foundation UK բարեգործական կազմակերպությունը, որը համատեղ ծրագրեր է իրականացնում ​​Էրմիտաժի հետ, ժամանակավորապես դադարեցրել է համագործակցությունը Պետերբուրգի թանգարանի հետ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության պատճառով։ Այս մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ․ «Մենք խորապես ցնցված ենք ուկրաինական իրադարձություններից և անմիջապես դադարեցրել և չեղարկել ենք ծրագրված բոլոր միջոցառումները»։
Մեծ Բրիտանիայի «Էրմիտաժ» հիմնադրամը, պետական ​​Էրմիտաժի աջակցությամբ, ծրագրեր է իրականացնում 2003թ․-ից՝ ուղղված Բրիտանիայի և Ռուսաստանի միջև մշակութային կամուրջների կառուցմանը: Կազմակերպությունը կազմակերպում է թանգարանի հավաքածուի ցուցադրություններ Միացյալ Թագավորությունում և անգլերեն թարգմանում թանգարանի հավաքածուի կատալոգը։ Մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի «Էրմիտաժ» հիմնադրամի աջակցությամբ 2019 թվականին Լոնդոնի ազգային պատկերասրահում տեղի ունեցավ 16-րդ դարի իտալացի նկարիչ Ֆրանչեսկո Մելզիի աշխատանքների ցուցահանդեսը։

Британский меценат прекратил сотрудничество с российским Эрмитажем
Фонд объявил о своем намерении официально, также была озвучена причина прекращения работы с Государственным Эрмитажем.
Британский фонд Hermitage Foundation UK (HFUK) заявил, что прекращает работы с Эрмитажем из-за ситуации на Украине.
Об этом говорится в заявлении ․ «Мы глубоко потрясены событиями в Украине, мы останавливаем деятельность , и уже отменили все запланированные мероприятия».
Фонд Hermitage Великобритании при поддержке Государственного Эрмитажа с 2003 года реализует проекты, направленные на наведение культурных мостов между Великобританией и Россией. Фонд организовывает выставки музейных коллекций в Великобритании и переводит на английский каталог музея. В частности, при поддержке Фонда Hermitage в 2019 году в Национальной галерее Лондона состоялась выставка работ итальянского художника XVI века Франческо Мельци.