ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը կայցելի Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան
ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը հունիսի 14-19-ը կայցելի Ադրբեջան, Վրաստան և Հայաստան: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակի գրասենյակը՝ նշելով, որ այցի նպատակն է ընդգծելու ԱՄՆ հանձնառությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության, ժողովրդավարության և բարեկեցության հաստատման գործում:
«Նշելով բոլոր երեք երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ պետքարտուղարի տեղակալ Դոնֆրիդը կշեշտի ԱՄՆ աջակցությունը այդ երկրների ինքնիշխանությանն ու անկախությանը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի, Վրաստանի և Հայաստանի իրավունքը՝ գծելու իրենց սեփական ուղին: Նա նաև ընդգծելու է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ օգնելու կառուցել տևական խաղաղություն Հարավային Կովկասում, այդ թվում և աջակցելով քաղաքական, տնտեսական զարգացմանն ու ժողովուրդների միջև շփումներին ողջ տարածաշրջանում»,- ասվում է պետդեպի հայտարարության մեջ:
Դոնֆրիդը Հայաստանում կլինի հունիսի 18-ին, որտեղ կհանդիպի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ: «Պետքարտուղարի տեղակալը կհայտնի ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական ջանքերին՝ հանուն տևական խաղաղության: Նա կընդգծի մեր ամուր համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպես նաև մեր փոխադարձ հանձնառությունը՝ ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Մինչ Հայաստան կատարելիք այցը՝ Դոնֆրիդը հունիսի 15-16-ը կլինի Ադրբեջանում, իսկ հունիսի 17-ին՝Վրաստանում:
Բաքվում ամերիկացի պաշտոնյան կհանդիպի նախագահ Իլհամ Ալիևի, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, քաղհասարակության անդամների հետ, նա շնորհակալություն կհայտնի Ադրբեջանին Ուկրաինային ցուցաբերած աջակցության համար:
Թբիլիսիում Դոնֆրիդը ելույթ կունենա նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի կազմակերպած Կանանց միջազգային համաժողովում, կհանդիպի վարչապետ Ղարիբաշվիլիի և այլ պաշտոնատար անձանց, ընդդիմադիր գործիչների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Պետքարտուղարի տեղակալը Թբիլիսիում քննարկելու է նաև Ուկրաինայում ռուսական կողմի գործողությունները, վերահաստատելու է ԱՄՆ աջակցությունը Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև անդրադառնալու ԱՄՆ կողմից տրամադրվելիք հետագա աջակցությանը՝ հանուն ժողովրդավարության զարգացման և օրենքի գերակայության առաջխաղացման՝ դիվերսիֆիկացնելու երկրի տնտեսությունն ու կառուցելու բարեկեցիկ ապագա:

Заместитель госсекретаря США посетит Армению, Грузию и Азербайджан
Помощник госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид 14-19 июня посетит Азербайджан, Грузию и Армению.
Цель визита–подчеркнуть приверженность США установлению мира, демократии и благополучия в регионе Южного Кавказа.
«Отмечая 30-летие дипломатических отношений со всеми тремя странами, помощник секретаря Донфрид подчеркнет поддержку США их суверенитета и независимости, подчеркивая право Азербайджана, Грузии и Армении выбирать свой собственный путь. Она также подчеркнет готовность Соединенных Штатов помочь в построении длительного мира на Южном Кавказе, в том числе – поддерживая развитие политических, экономических и связеймежду народами во всем регионе», - говорится в сообщении.
Донфрид будет в Армении 18 июня, где встретится с премьер-министром Николом Пашиняном и другими должностными лицами.  «Помощник секретаря выразит поддержку США в дипломатических усилиях Азербайджана и Армении по достижению долгосрочного мира. Она подчеркнет наше крепкое сотрудничество, основанное на общих ценностях, а также нашу взаимную приверженность демократическому развитию Армении», - отмечается в сообщении.
До приезда в  Армению Донфрид посетит Баку –15 и 16 июня, а 17 июня – Грузию.
В Баку  встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, другими правительственными чиновниками и представителями гражданского общества,
поблагодарит Азербайджан за гуманитарную поддержку Украины.
17 июня помощник госсекретаря посетит Грузию, где выступит с речью на Тбилисской международной конференции женщин, организованной президентом страны Саломе Зурабишвили.Донфрид также встретится с премьер-министром Гарибашвили и другими правительственными чиновниками, представителями оппозиции и гражданского общества.Помощник госсекретаря в Тбилисиобсудит действия российской стороны на Украине и твердую поддержку США суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также обсудит, как Соединенные Штаты могут оказать дальнейшую поддержку Грузии в продвижении демократического развития и верховенства закона, диверсификации экономики Грузии и построении процветающего будущего.