«Անգրագիտությունը սողացող ձևով վերադառնում է մեր հանրություն». Ն. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստին անդրադարձավ կրթության ոլորտի խնդիրներին և ուսուցիչների աշխատավարձերի դրույքաչափի բարձրացման որոշմանը։
Նա ընդգծեց, որ 2018-ից ի վեր հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներն իրենց առաջնահերթություններից են. «Մենք ելնում ենք այն համոզմունքից, որ ցանկացած խնդիր, որին առնչվում ենք այս շենքի ներսում ու սրանից դուրս, յուրաքանչյուր գյուղում, այգում, ֆերմայում, փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, վերաբերում է կրթության ոլորտին։ Կրթությունը մեզ համար հարցերի հարցն է. կա կրթություն, և կան մնացած բոլոր հարցերը։ Կրությունը ցկյանս պրոցես է»։
Նրա խոսքով՝ այսօր լրջագույն  խնդիր ունենք. «2019-ի հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ անգրագիտությունը սողացող ձևով վերադառնում է մեր հանրություն։ Թվում է, թե նախորդ դարի առաջին կեսին մենք այդ խնդիրը հաղթահարել էինք, բայց հիմա առերեսվում ենք այդ խնդրին։ Անգրագիտությունն արտահայտվում է մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում, եկեք սա էլ, ի վերջո, խոստովանենք»։
Փաշինյանի խոսքով՝ իրենց առաջնային խնդիրներից է ուսուցիչների վարձատրությունը և ուսուցչի աշխատանքի մրցակցայնությունը. «Արձանագրել ենք, որ մեր հանրակրթության ոլորտում այսօր կան ուսուցիչներ, որոնք ստանում են ամսական 30 հզ դրամ, առավելագույնը՝ 150-170 հզ դրամ աշխատավարձ։ Աշխատավարձերի բարձրացումը մշտապես եղել է մեր օրակարգում»։

"Невежество возвращается в наше общество" - Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся на заседании правительства проблем сферы образования, решения о повышении заработной платы учителей.
Он подчеркнул, что реформы в сфере общего образования с 2018 года являются одним из приоритетов. «Мы исходим из убеждения, что любая проблема, с которой мы сталкиваемся внутри и снаружи этого здания, в каждом селе, парке, ферме, малых и средних предприятиях, касается сферы образования. Образование – это приоритетный вопрос для нас. Есть образование, есть все остальные вопросы. «Образование — это процесс длиною в жизнь».
По его словам, сегодня у нас серьезная проблема. «Исследования 2019 года показывают, что неграмотность возвращается в наше общество. Кажется, что в первой половине прошлого века мы преодолели эту проблему, но теперь мы сталкиваемся с этой проблемой. Невежество выражается во всех сферах нашей жизни, признаем же наконец это».
По словам Пашиняна, одной из их первоочередных задач является оплата труда учителей и конкурентоспособность их труда. «Мы зафиксировали, что сегодня в сфере нашего общего образования есть учителя, которые получают 30 тысяч драмов в месяц, максимальная зарплата 150-170 тысяч драмов. «Повышение заработной платы всегда было в нашей повестке дня»