ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասել է, թե Հայաստանն առաջիկայում կարող է դիմել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով։
-Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ խաղաղություն պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, նման հայտարարություններ արել է նաև Ադրբեջանը: Այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվու՞մ են:
-Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչև օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում:

Армения может обратиться в МГ ОБСЕ с просьбой инициировать мирные переговоры с Азербайджаном - МИД
Официальный представитель МИД РА Ваан Унанян в ответ на вопрос "Арменпресс" сказал, что Армения в ближайшее время может обратиться к сопредседателям Минской группы ОБСЕ для начала мирных переговоров с Азербайджаном.
- Армения неоднократно заявляла о своей готовности подписать мирное соглашение с Азербайджаном, такие заявления делал и Азербайджан. Предпринимаются ли конкретные шаги в этом направлении?
- Подписанию соглашения, безусловно, должен предшествовать переговорный процесс на эту тему, а поскольку взаимные заявления еще не переросли в конкретный переговорный процесс, так как у двух стран нет богатого опыта прямых переговоров, Армения скоро обратится к посредникам (сопредседателям МГ ОБСЕ) по миру с Азербайджаном для начала переговоров. В настоящее время вопрос находится в разработке.