Փաշինյանը կարևորել է Ֆրանսիայի հետ սերտ համագործակցությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
1992 թվականի փետրվարի 24-ը հիշարժան տարեթիվ է Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության համար։ Անկախության հռչակմամբ իր նորագույն պատմության էջը բացած Հայաստանը երեսուն տարի առաջ այս օրը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց Ֆրանսիայի Հանրապետության հետ:
Այսպիսով, հարյուրամյակների պատմություն ունեցող և Ֆրանսիայի հայ համայնքի առկայությամբ ամրապնդված հայ-ֆրանսիական առնչություններն ու բարեկամությունը հետագա զարգացման միջպետական շրջանակ ձեռք բերեցին։
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանին և Ֆրանսիային հաջողվել է առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ հաստատել՝ հիմնված քաղաքական սերտ երկխոսության և կանոնավոր բարձրաստիճան շփումների, խորհրդարանական ակտիվ փոխգործակցության և ապակենտրոնացված գործընկերության վրա, ինչպես նաև բազմաոլորտ համագործակցություն զարգացնել տնտեսության, կրթության, գիտության, մշակույթի, առողջապահության և այլ բնագավառներում։
Մեծապես կարևորում ենք Ֆրանսիայի հետ սերտ համագործակցությունը եվրոպական կառույցների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում։
Հայաստանի՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ակտիվ անդամի համար բացառիկ նշանակություն ուներ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը 2018 թվականի աշնանը Երևանում անցկացնելը, որի շրջանակում առանձնահատուկ պատիվ էր նաև Ձեզ հյուրընկալել մեր երկրում։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, որը կրթության բնագավառում մեր երկկողմ հարաբերությունների նշանակալի ձեռքբերումներից է և առանցքային դերակատարություն ունի Հայաստանի բարձրագույն կրթական համակարգում, իր արժեքավոր ներդրումն է բերում նաև մեր երկրում Ֆրանկոֆոնիայի տարածմանը։
Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն օժանդակելու գործում Ֆրանսիայի արժեքավոր հանձնառությունը, որն արտացոլված է 2021 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Փարիզում ստորագրված Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզում և սահմանում է առաջիկա հինգ տարիներին ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, նոր տեխնոլոգիաների, առողջապահության ոլորտներում մեր երկկողմ համագործակցությունը միանգամայն նոր որակի և մակարդակի բարձրացնելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը։ Ի դեպ, Ֆրանսիայի հետ համակողմանի համագործակցության խորացմանը տրվող կարևորությունն առաջին անգամ հատուկ ամրագրված է նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջիկա հինգ տարիների գործունեության ծրագրում։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջպետական հարաբերությունների պատմության մեջ առանձնակի նշանակություն ունեն Ֆրանսիայի` որպես առաջին երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելը և Ապրիլի 24-ը Ձեր նախագահական հրամանագրով Ֆրանսիայում Հիշատակի ազգային օր ոգեկոչելը: Այս քայլով Ֆրանսիան հերթական անգամ ի ցույց դրեց իր համերաշխությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի, ինչպես նաև խորին նվիրվածությունը համամարդկային արժեքների հանդեպ:
Ֆրանսիան մշտապես ուշադիր և հետամուտ է Հայաստանի կենսական շահերի և հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր հստակ դիրքորոշումները և համերաշխությունը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում, ինչպես նաև Ձեր վճռական ջանքերն ու հանձնառությունը պատերազմի սանձազերծած աշխարհաքաղաքական և հումանիտար խնդիրներին դիմագրավելու, ներառյալ՝ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման գործում:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է նաև Ֆրանսիայի առանցքային դերակատարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների` Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ միասին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման հարցում, որի նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը՝ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորմամբ։
Այսօր Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերություններն իրենց 30-ամյակն են թևակոխում կարևոր ձեռքբերումներով, որոնք, վստահ եմ, մեր համատեղ ուժերով, շարունակելու են խորանալ և ընդլայնվել` լուսավոր նոր էջեր բացելով հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների պատմության մեջ՝ ի հարատևումն հայ-ֆրանսիական եղբայրական բարեկամության:
Ձեզ առաջիկայում հանդիպելու և մեր պարբերական քննարկումները շարունակելու ակնկալիքով՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание Президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами. В сообщении говорится:
«Уважаемый господин президент, дорогой Эмануэль,
24 февраля 1992 года памятный год для Республики Армения и Французской Республики. Тридцать лет назад Армения, открывшая страницу своей новейшей истории провозглашением независимости, в этот день установила дипломатические отношения с Французской Республикой.
Таким образом, многовековые армяно-французские отношения и дружба, укрепленные присутствием армянской общины во Франции, приобрели межгосударственные рамки для дальнейшего развития.
С удовлетворением отмечаю, что за последние три десятилетия Армении и Франции удалось установить привилегированные отношения, основанные на тесном политическом диалоге, регулярных контактах на высоком уровне, активном парламентском сотрудничестве, децентрализованном партнерстве, а также междисциплинарном сотрудничестве в сфере экономики, образования, наука, культура, здравоохранение в других областях.
Мы придаем большое значение тесному сотрудничеству с Францией в рамках европейских структур и международных организаций.
Проведение осенью 2018 года в Ереване саммита франкофонии имело исключительное значение для Армении, активного члена Международной организации франкофонии, в рамках которой для меня было особой честью принимать вас в нашей стране. Я хотел бы подчеркнуть, что Французский университет в Армении, который является одним из значительных достижений наших двусторонних отношений в сфере образования, играет ключевую роль в системе высшего образования Армении, также вносит свой ценный вклад в распространение Франкофонии в нашей стране.
Мы ценим ценную приверженность Франции поддержке экономического развития Армении, что отражено в подписанной 9 декабря 2021 года в Париже дорожной карте развития армяно-французского экономического сотрудничества. Наше общее стремление подняться на новый качественный уровень . Кстати, впервые важность углубления всестороннего сотрудничества с Францией специально закреплена в программе деятельности правительства Республики Армения на ближайшие пять лет.
Особое значение в нашей истории имеет законодательное признание Геноцида армян отмечание 24 апреля Национальным днем памяти во Франции Вашим указом президента. Этим шагом Франция еще раз продемонстрировала свою солидарность с Арменией, армянским народом, а также глубокую преданность общечеловеческим ценностям.
Франция всегда внимательно относится к защите жизненно важных интересов Армении и основных прав армянского народа. Мы высоко ценим Францию и вашу четкую позицию и солидарность во время военной агрессии против Нагорного Карабаха, а также ваши решительные усилия и приверженность решению геополитических и гуманитарных проблем, развязанных войной, включая сохранение исторического и культурного наследия Арцаха.
Армения придает большое значение ключевой роли Франции в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Россией и США, с целью уточнения статуса Нагорного Карабаха, гарантируя право арцахских армян на самоопределение.
Сегодня отношения между Арменией и Францией отмечают свое 30-летие значительными достижениями, которые, я уверен, нашими совместными усилиями продолжат углубляться и расширяться, открывая новые яркие страницы в истории армяно-французских привилегированных отношений, увековечивая армяно-французскую братскую дружбу.
С нетерпением жду встречи с вами в ближайшее время и продолжения наших регулярных дискуссий, примите, господин Президент, заверения в моем самом высоком уважении»