Lրտեսական ցանցում ներգրավել են հիմնականում նախկին կամ ներկա զինվորականների. ԱԱԾ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությունը տեղեկացնում է, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Հաշվի առնելով սույն քրեական գործի նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ գործով վարույթի շրջանակներում ձեռնարկված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ գործակալական ցանցում ներգրավված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, իրենց մասնակցությունն ունենալով քառասունչորսօրյա պատերազմին, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով մարտի դաշտից նրանց են փոխանցել ռազմական բնագավառի բազմապիսի տեղեկություններ։
Վերջինների ծավալած հակապետական գործունեության արդյունքում պատերազմի թեժ պահերին հակառակորդին հնարավորություն է տրվել հստակ տեղեկանալ հայկական զորքերի, զորամիավորումների, զինվորական տեխնիկայի տեսակի, թվաքանակի, նրանց հնարավոր մարտավարության՝ հարձակման, պաշտպանության, հանդիպակաց մարտի, մարտավարական վերադասավորումների և այլնի վերաբերյալ, ընդհուպ՝ քարտեզի վրա տեղորոշված եղանակով ստանալով հայկական ուժերի աշխարհագրական հստակ կոորդինատները։
Պետության հիմքերը խարխլող, տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող, պատերազմի դաշտում անձնվիրաբար մարտնչող անձանց կյանքը վտանգող հակապետական գործունեության արդյունքում հակառակորդն անօդաչու թռչող սարքերի և հրետանային տարբեր զինատեսակների օգտագործմամբ կատարել է տեղային հստակ խոցումներ՝ շարքից հանելով հայկական զորամիավորումները և խոչընդոտելով նրանց առջև դրված խնդիրների հետագա իրականացումը։
Ընդ որում, հատկանշական է այն, որ օտարերկրյա հետախուզությունը լրտեսական ցանցում ներգրավել է հիմնականում նախկին կամ ներկա զինվորականների, ովքեր ծառայության բերումով հնարավորություն են ունեցել մուտք գործել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում գտնվող զորամասեր, բարձրանալ մարտական դիրքեր, ծանոթանալ ռազմական բնագավառին վերաբերող բազմապիսի փաստաթղթերի ու տեղեկությունների։
Այդ, ինչպես նաև համածառայակիցների շրջանում իրենց ունեցած հեղինակությունն օգտագործելով՝ դավաճանական գործունեություն ծավալած անձինք մուտք են գործել զորամասեր, բարձրացել մարտական դիրքեր, քողարկված եղանակով կատարել տեսանկարահանումներ, ֆիքսել զինտեխնիկայի տեսակներն ու քանակները, զորամիավորումների շարժը, լուսանկարել ռազմական նշանակության քարտեզներ, ձեռք բերել այլ տեղեկություններ և այդպիսիք փոխանցել օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին՝ դրա դիմաց ստանալով իրենց վարձատրությունը։
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում պետական դավաճանություն կատարելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր թվով 20 անձանց, որոնցից 14-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ լրտեսական ցանցում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության գործունեությունը զինված ուժերում չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Հարկ է հիշատակել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված և քննված այլ գործերով ևս բացահայտվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարտական գործողություններին մասնակցած անձինք պատերազմի ժամանակ հավաքագրվել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել ռազմավարական նշանակություն ունեցող տվյալներ ու փաստաթղթեր՝ այդ կերպ թուլացնելով սեփական երկրի անվտանգությունը և աջակցելով հակառակորդին՝ լուծելու նրանց առջև դրված բազմապիսի մարտական խնդիրներ և մարտի դաշտում ունենալ զգալի առավելություններ։

В шпионскую сеть входили в основном бывшие или действующие военнослужащие. СНБ Армении
Служба национальной безопасности РА сообщает, что в Следственном управлении СНБ продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по делам о государственной измене и шпионаже.
Принимая во внимание широкий общественный интерес к данному уголовному делу, Служба национальной безопасности сообщает, что в результате проведенных по делу уголовно-оперативно-розыскных мероприятий получены данные о том, что граждане Республики Армения, причастные к агентурной сети, участвовали в сорокачетырехдневной войне и имели доступ к различной военной информации с поля боя.
В результате антиправительственной деятельности последних в горячие моменты войны противнику была предоставлена ​​возможность быть четко информированным об армянских войсках, воинских частях, типе, численности, их возможной тактике: нападении, обороне ,контратаке, тактической перегруппировке и т.д., даже получение точных географических координат расположения сил.
В результате антиправительственных действий, подрывавших основы государства, угрожавших территориальной целостности и угрожавших жизням самоотверженно сражавшихся на поле боя, противник применил ударные беспилотники и различные артиллерийские снаряды для вытеснения армянских воинских частей, препятствуя выполнению их задач.
Примечательно, что иностранная разведка привлекала к шпионской сети в основном бывших или действующих военнослужащих, которые в силу своей службы имели возможность поступать в воинские части в республиках Армения и Арцах, занимать военные должности, знакомиться с различными документами. и информацией, связанной с военными.
А также пользуясь своим авторитетом среди сослуживцев, предатели проникали в воинские части, выезжали на военные позиции, снимали скрытую видеосъемку, фиксировали типы и количество боевой техники, передвижение воинских частей, фотографировали военные карты, и передавали полученную иную информацию агентам иностранных спецслужб за вознаграждение.
Всего в пособничестве и подстрекательстве к государственной измене при достаточном сочетании доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, обвинено 20 человек, 14 из которых заключены под стражу.
Следствие продолжается, проводятся комплексные оперативно-розыскные мероприятия, следственные действия по установлению полного круга лиц, причастных к шпионской сети, возбуждению в отношении них уголовных дел, а также по нейтрализации деятельности внешней разведки в Вооруженных Силах.
Следует отметить, что в Следственном управлении Службы национальной безопасности РА расследовались и другие случаи государственной измены безопасности собственной страны, поддержки противника в решении различных боевых задач, получения им значительных преимуществ на поле боя.