Ե՞րբ տեղի կունենա Երևանի նորընտիր ավագանու անդրանիկ նիստը
Ըստ նախնական հաշվարկների՝ Երևանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին։ Այն կվարի ավագանու անդամներից ամենատարեցը․ այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Երևանի ավագանին բաղկացած է 65 անդամից, և դրա ձևավորումից հետո անցողիկ շեմը հաղթահարած 5 ուժերը կընտրեն Երևանի քաղաքապետին։
Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումների համաձայն՝
• ընտրություններից 24 ժամ հետո (այս դեպքում՝ սեպտեմեբերի 18-ին) ԿԸՀ-ն, ամփոփելով տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների արդյունքները, կազմում է արձանագրություն,
• սեպտեմբերի 18-ին, ժամը 12։00-18։00-ը և սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան՝ 09։00-11։00-ը, ավագանու ընտրությունների մասնակից ուժերը կարող են ԿԸՀ ներկայացնել վերահաշվարկի դիմում (եթե այդպիսի պահանջ կա)։
• Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրվանից հետո 7-րդ օրը՝ սեպտեմբերի 24-ին, հիմք ընդունելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, դատարանի վճիռները, հանձնաժողովներում ստացված դիմումների (բողոքների) քննարկման արդյունքով ընդունած որոշումները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, ամփոփում է ընտրության արդյունքները և ընդունում որոշում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
• Արդյունքում, ներկայացված ցուցակներից պարզ է դառնում ավագանու անդամների ցանկը, ինչն էլ ենթադրում է, որ հենց սեպտեմբերի 24-ին կազդարարվի մանդատները վերցնելու մասին։ Նշենք, որ թեկնածուները օրենքով սահմանաված կարգով կարող են հրաժարվել մանդատից։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ փոփոխվի Երևանի նորընտիր ավագանու նիստը, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը պատասխանեց, որ այս հանգամանքը ևս կախված է ընտրության վերջանական ամփոփումից, թե արդյո՞ք այդ անճշտություններն այնքան մեծ կլինեն, որ վերաքվեարկություններ նշանակվեն. «Ընտրական օրենսգիրքը թույլ է տալիս վերաքվեարկություններ նշանակել և արտահերթ ընտրություններ անցկացնել, եթե ինչ–որ տեղամասերում այնքան անճշտություններ են լինում։ Դա անցկացվում է նշանակված պահից 7-րդ օրը, և այդ ամբողջ հաշվարկն սկսվում է արդյունքների ամփոփման օրվանից։ Եթե նմանաբնույթ իրավիճակ չստեղծվի, նիստի օրը կմնա անփոփոխ»։
Հիշեցնենք՝ ԿԸՀ-ն այսօր ամփոփեց Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքները, ըստ որի՝ 5 ուժեր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ազգային առաջընթաց», «Մայր Հայաստան», «Հանրապետություն» և «Հանրային ձայն», հաղթահարել են անցողիկ շեմը՝ հայտնվելով Երևանի ավագանում։

When will the inaugural session of the newly elected Yerevan Council of Elders take place?
According to preliminary calculations, the first session of the newly elected Council of Elders of Yerevan will occur on October 10. The oldest member of the council will conduct it. Constitutionalist Gohar Meloyan said this in a conversation with Radar Armenia.
The Council of Elders of Yerevan consists of 65 members, and after its formation, the five forces that overcome the temporary threshold will elect the mayor of Yerevan.
According to the provisions of the Electoral Code:
• The Central Electoral Commission on the 7th day after the voting day, on September 24, based on the minutes of the voting results, the court rulings, the decisions adopted as a result of the consideration of the applications (complaints) received in the commissions, the decisions of the constituency election commissions regarding the violations recorded in the registers of the precinct election commissions on the day of the vote. , the decisions taken on the voting results, summarizes the election results and makes a decision on the election results.
• As a result, the list of the members of the Council of Elders becomes clear from the presented lists, which implies that the mandates will be announced on September 24. It should be noted that the candidates can refuse the mandate according to the law.
• To the question: is it possible to change the session of the newly elected Council of Elders of Yerevan, constitutional expert Gohar Meloyan answered that this circumstance also depends on the final summary of the election, or whether the inaccuracies will be so great that re-voting will be called. "The Electoral Code allows re-voting and extraordinary elections if there are so many inaccuracies in some precincts. It is held on the 7th day from the appointed time, and the whole calculation starts from the day of the summary of the results. If such a situation does not arise, the day of the session will remain unchanged."
It should be noted that the CEC today summarized the preliminary results of the Yerevan Council of Elders elections, according to which 5 forces: "Civil Pact", "National Progress", "Mother Armenia", "Republic" and "Public Voice" have overcome the transient threshold, appearing in Yerevan. in the council of elders.