«Մենք այլևս ժամանակ չունենք սպասելու, աշխատելու ժամանակն է»․ Տիգրան Ավինյան
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական երթին հաջորդած հանրահավաքի մեկնարկին Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ողջունեց բոլոր վարչական շրջանի բնակիչներին։
«Երեք շաբաթ չէ, որ շրջում ենք բոլոր թաղերով և փողոցներով, արդեն մոտ մեկ տարի բակ ու փողոց չի մնացել, որ չենք այցելել, չենք խոսել Երևանի ու մեր խնդիրների մասին»,- նշեց Ավինյանը։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ այս ընտրությունները քաղաքական են, որովհետև եթե տասնամյակներով կառուցեինք մեր մանկապարտեզները, բակերը, շենացնեինք մեր դպրոցները, բարձրացնեինք մեր համալսարանների որակը, կհզորանային մեր տնտեսությունն ու մեր բանակը, և գուցե շատ բաներ այլ կերպ լինեին։
«Մենք այլևս ժամանակ չունենք սպասելու, դերասանություն անելու, արդարացումներ փնտրելու, մեղադրելու։ Մենք ունենք ժամանակ միայն քրտնաջան աշխատելու, վերականգնելու Երևանի բոլոր ենթակառուցվածքները»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը։

"We no longer have time to wait; it's time to work." Tigran Avinyan
At the start of the rally following the pre-election march of the "Civil Contract" party, the deputy mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, greeted all the residents of the administrative district.
"It's not been three weeks that we've been walking around all the districts and streets; for almost a year, there hasn't been a yard or a street that we haven't visited, and we haven't talked about Yerevan and our problems," said Avinyan.
According to the deputy mayor, these elections are political because if we had spent decades building our kindergarten yards, building our schools, and raising the quality of our universities, our economy and army would be strengthened, and maybe many things would be different.
"We no longer have time to wait, act, look for excuses, or blame. We only have time to work hard to restore all the infrastructure of Yerevan," said Tigran Avinyan.