Եթե պարտադրողական կերպով որևէ հավաքի կստիպեն ներկայանալ, երեք տարբերակ եմ առաջարկում
Երևանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը 1in.am-ի եթերում պատասխանել է վարչական ռեսուրս կիրառելու մասին հարցին՝ դա որակելով որպես կեղծ ինֆորմացիա։ Նա նշել է երեք տարբերակ, թե ինչ պետք է անել, եթե որևէ մեկին պարտադրողական կերպով կստիպեն ներկայանալ որևէ հավաքի։
«Շատ վտանգավոր թեմա է, որը կարող է մոլորեցնել որոշ մարդկանց։ Նախ, ինչ վերաբերում է ցուցակներին։ Ընտրողների ցուցակները, եթե չեմ սխալվում, elections.am և police.am կայքերում դեռևս 1 ամիս առաջ հրապարակված էին, դա բաց ինֆորմացիա է։ Շտաբային աշխատանքի համար ամեն շտաբ արտատպում է համակարգից, բոլորը կարող են օգտվել։ Ցուցակները ճշտելու համար մարդկանց հետ աշխատանք են տանում․ հասկանում են՝ ով իրականում կա դեռ, չկա։ Դա շտաբային տրամաբանական աշխատանք է»,- նշել է Ավինյանը։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ ցուցակների հետ կապված խնդիրները երբ ժամանակին բարձրաձայնում էին, դա ուղիղ կապված էր ընտրակաշառքի հետ։
«Խնդրում եմ այստեղ չխառնել շտաբային քարոզչական աշխատանքն իրական հանցագործության հետ։ 2018 թվականի հեղափոխության համար մենք մեր ամբողջ կյանքը պայքարել ենք, պայքարել ենք ամեն ինչի գնով, և այն ուժը, որը պայքարել է առաջին օրվանից ամենակարևորի՝ ժողովրդավարության հաստատման համար, ոչ մի իշխանություն և ոչ մի պաշտոն իրեն չի ստիպի այդ արժեքներին դեմ գնալ»,- ասել է նա։
Ավինյանը նշել է, որ կան մարդիկ, ովքեր զգացել են՝ միգուցե խայտառակ պարտության են մատնվելու, արդեն սկսում են խոսել հին ժամանակների թեզերի մասին՝ կեղծիք ընտրակաշառք։
«Ակնհայտորեն կեղծ ինֆորմացիա է։ Ինչ վերաբերում է վարչական ռեսուրսի կիրառմանը մանկապարտեզների, դպրոցների տնօրենների մասով, ես պատասխանատու հայտարարում եմ․ եթե որևէ մեկին պարտադրողական կերպով որևէ հավաքի կստիպեն ներկայանալ, վստահ երեք տարբերակ եմ առաջարկում․ առաջին՝ դիմել ոստիկանություն, երկրորդ՝ գրել ինձ, և ես խոստանում եմ անձայն, անձամբ պատժել այն մարդուն, ով նման բան է արել։ Տարբերակ երրորդ՝ գրել ինձ անանուն, և ես խոստանում եմ, այդ մարդը նույնպես արդյունքը կտեսնի, եթե դա իրականություն է»,- նշել է Ավինյանը։
Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ իրենք քարոզարշավների ժամանակ կարիք չունեն որևէ տեղում ավել մարդ ցույց տալու, քանի որ դրա կարիքն իսկապես չկա։
«Եկեք, լուսաբանեք մեր քարոզարշավը, տեսեք քանի հոգի է միանում մեզ, ինչ են խոսում»,- նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է «ֆիքսողներին» և կեղծ ինֆորմացիա տարածողներին, Երևանի փոխքաղաքապետի կարծիքով՝ իրենք բացի նման բաներից ոչինչ չունեն անելու, քանի որ դա իրենց պրոֆեսիոնալ աշխատանքն է։ «Իրականում՝ հետևել եմ, իրենց նյութերի 70-80 տոկոսի մեջ կա մանիպուլյացիոն հատված»։
Տիգրան Ավինյանը նաև նշել է, որ 24 մանկապարտեզ են հիմնանորոգում, տարածքներն ընդլայնում, խմբեր ավելացնում և որևէ մանկապարտեզ սեփականաշնորհելու մտադրություն չունեն։
«Հիմա ակտիվ քննարկում ենք դաստիարակներից մինչև մանկապարեզների տնօրենների աշխատավարձերի բարձրացման հարցը, քանի որ այս մարդիկ մեր բոլոր նախորդ ծրագրերից դուրս մնացին։ Ահռելի ծավալով բարելավումներ ենք իրականացրել՝ աշխատավարձերը վերանայելով։ Ձեր կարծիքով՝ իրենց ինչ-որ զանգված մեր աջակի՞ցն է, թե՞ ոչ»,- նշել է Ավինյանը։
Նա նաև հավելել է, որ մարդիկ 2018թ․-ից ՀՀ ամբողջ տարածքում իրենց մտքի, կամքի, բոլոր տեսակի ազատությունները վերականգնել են, և հիմա որևէ մեկը մյուսին չի կարող սպառնալ։

If they are forced to attend any gathering, I offer three options
The Deputy Prime Minister of Yerevan, Tigran Avinyan, answered the question about using an administrative resource on the air of 1in.am, describing it as false information. He mentioned three options of what should be done if someone is coercively forced to attend a gathering.
"It is a difficult topic that can mislead some people. First, what about the lists? If I am not mistaken, the voters' lists were published on the websites elections.am and police.am 1 month ago; it is open information. Every headquarters prints from the system for headquarters work, and everyone can use it. They are working with people to verify the lists. They understand that who exists is not yet there. It is a logical staff work," Avinyan said.
According to the deputy mayor, when the problems related to the lists were raised at the time, it was directly related to election bribery.
"Please do not mix the staff propaganda work with the crime here. For the revolution of 2018, we fought all our lives; we fought at the cost of everything, and the force that fought from the first day for the establishment of the most important thing, democracy, no power and no position will force itself to go against those values. is he
Avinyan noted that some people felt that maybe they would be defeated shamefully; they are already starting to talk about theses of old times: fake election bribery.
"It is false information. I declare that I am responsible for using administrative resources by kindergarten and school principals. If someone is coercively forced to attend a meeting, I offer three sure options: first, contact the police; second, write to me, and I promise to silently and personally punish the person who did such a thing. The third option is to write to me anonymously, and I promise that person will also see the result if it is true," said Avinyan.
Tigran Avinyan emphasized that they do not need to show more people in any place during campaigns because there is no need for it.
"Come, cover our campaign, see how many people are joining us, what they are talking about," he said.
As for the "fixers" and those spreading false information, according to the deputy mayor of Yerevan, they have nothing to do except such things because it is their professional work. "I have observed that 70-80 percent of their materials contain a manipulation part."
Tigran Avinyan also noted that they are renovating 24 kindergartens, expanding their territories, adding groups, and have no intention of privatizing any kindergarten.
"Now we are actively discussing the issue of raising salaries from teachers to kindergarten directors because these people were left out of all our previous programs. We have made huge improvements by revising salaries. In your opinion, are some of them our supporters or not?" Avinyan said.
He added that since 2018, people have restored their freedom of thought, will, and all kinds of space in the entire territory of RA, and now, no one can threaten another.