Եթե պարտադրողական կերպով որևէ հավաքի կստիպեն ներկայանալ, երեք տարբերակ եմ առաջարկում
Երևանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը 1in.am-ի եթերում պատասխանել է վարչական ռեսուրս կիրառելու մասին հարցին՝ դա որակելով որպես կեղծ ինֆորմացիա։ Նա նշել է երեք տարբերակ, թե ինչ պետք է անել, եթե որևէ մեկին պարտադրողական կերպով կստիպեն ներկայանալ որևէ հավաքի։
«Շատ վտանգավոր թեմա է, որը կարող է մոլորեցնել որոշ մարդկանց։ Նախ, ինչ վերաբերում է ցուցակներին։ Ընտրողների ցուցակները, եթե չեմ սխալվում, elections.am և police.am կայքերում դեռևս 1 ամիս առաջ հրապարակված էին, դա բաց ինֆորմացիա է։ Շտաբային աշխատանքի համար ամեն շտաբ արտատպում է համակարգից, բոլորը կարող են օգտվել։ Ցուցակները ճշտելու համար մարդկանց հետ աշխատանք են տանում․ հասկանում են՝ ով իրականում կա դեռ, չկա։ Դա շտաբային տրամաբանական աշխատանք է»,- նշել է Ավինյանը։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ ցուցակների հետ կապված խնդիրները երբ ժամանակին բարձրաձայնում էին, դա ուղիղ կապված էր ընտրակաշառքի հետ։
«Խնդրում եմ այստեղ չխառնել շտաբային քարոզչական աշխատանքն իրական հանցագործության հետ։ 2018 թվականի հեղափոխության համար մենք մեր ամբողջ կյանքը պայքարել ենք, պայքարել ենք ամեն ինչի գնով, և այն ուժը, որը պայքարել է առաջին օրվանից ամենակարևորի՝ ժողովրդավարության հաստատման համար, ոչ մի իշխանություն և ոչ մի պաշտոն իրեն չի ստիպի այդ արժեքներին դեմ գնալ»,- ասել է նա։
Ավինյանը նշել է, որ կան մարդիկ, ովքեր զգացել են՝ միգուցե խայտառակ պարտության են մատնվելու, արդեն սկսում են խոսել հին ժամանակների թեզերի մասին՝ կեղծիք ընտրակաշառք։
«Ակնհայտորեն կեղծ ինֆորմացիա է։ Ինչ վերաբերում է վարչական ռեսուրսի կիրառմանը մանկապարտեզների, դպրոցների տնօրենների մասով, ես պատասխանատու հայտարարում եմ․ եթե որևէ մեկին պարտադրողական կերպով որևէ հավաքի կստիպեն ներկայանալ, վստահ երեք տարբերակ եմ առաջարկում․ առաջին՝ դիմել ոստիկանություն, երկրորդ՝ գրել ինձ, և ես խոստանում եմ անձայն, անձամբ պատժել այն մարդուն, ով նման բան է արել։ Տարբերակ երրորդ՝ գրել ինձ անանուն, և ես խոստանում եմ, այդ մարդը նույնպես արդյունքը կտեսնի, եթե դա իրականություն է»,- նշել է Ավինյանը։
Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ իրենք քարոզարշավների ժամանակ կարիք չունեն որևէ տեղում ավել մարդ ցույց տալու, քանի որ դրա կարիքն իսկապես չկա։
«Եկեք, լուսաբանեք մեր քարոզարշավը, տեսեք քանի հոգի է միանում մեզ, ինչ են խոսում»,- նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է «ֆիքսողներին» և կեղծ ինֆորմացիա տարածողներին, Երևանի փոխքաղաքապետի կարծիքով՝ իրենք բացի նման բաներից ոչինչ չունեն անելու, քանի որ դա իրենց պրոֆեսիոնալ աշխատանքն է։ «Իրականում՝ հետևել եմ, իրենց նյութերի 70-80 տոկոսի մեջ կա մանիպուլյացիոն հատված»։
Տիգրան Ավինյանը նաև նշել է, որ 24 մանկապարտեզ են հիմնանորոգում, տարածքներն ընդլայնում, խմբեր ավելացնում և որևէ մանկապարտեզ սեփականաշնորհելու մտադրություն չունեն։
«Հիմա ակտիվ քննարկում ենք դաստիարակներից մինչև մանկապարեզների տնօրենների աշխատավարձերի բարձրացման հարցը, քանի որ այս մարդիկ մեր բոլոր նախորդ ծրագրերից դուրս մնացին։ Ահռելի ծավալով բարելավումներ ենք իրականացրել՝ աշխատավարձերը վերանայելով։ Ձեր կարծիքով՝ իրենց ինչ-որ զանգված մեր աջակի՞ցն է, թե՞ ոչ»,- նշել է Ավինյանը։
Նա նաև հավելել է, որ մարդիկ 2018թ․-ից ՀՀ ամբողջ տարածքում իրենց մտքի, կամքի, բոլոր տեսակի ազատությունները վերականգնել են, և հիմա որևէ մեկը մյուսին չի կարող սպառնալ։

Если заставят присутствовать на каком-либо митинге, я предлагаю три варианта. Авинян
Вице-премьер-министр Еревана Тигран Авинян ответил на вопрос об использовании административного ресурса в эфире 1in.am, назвав это ложной информацией. Он назвал три варианта того, что следует делать, если кого-то принудительно заставляют присутствовать на митинге.
«Это очень опасная тема, которая может ввести некоторых людей в заблуждение. Во-первых, что касается списков. Если не ошибаюсь, списки избирателей были опубликованы на сайтах choice.am и Police.am ещё месяц назад, это открытая информация. Для координации работы каждый штаб печатает из системы эти данные, ими может воспользоваться каждый. Они работают с людьми, чтобы проверить списки. Это логичная штабная работа", - сказал Авинян.
По словам заместителя мэра, когда в свое время поднимались проблемы со списками, это было напрямую связано с предвыборным подкупом.
«Пожалуйста, не смешивайте здесь штабную пропагандистскую работу с настоящим криминалом. Мы всю жизнь боролись ради революции 2018 года, мы боролись ценой всего, и та сила, которая с первого дня боролась за установление самого главного, демократии, не заставит никакой власти и никакой должности, пойти против этих ценностей.
Авинян отметил, что есть люди, которые чувствуют, что, возможно, потерпят позорное поражение, они уже начинают говорить про тезисы прежних времен: фальсификация, подкуп...
«Очевидно, что это ложная информация. Что касается использования административного ресурса директорами детских садов и школ, я ответственно заявляю: Если кого-то принудительно заставляют присутствовать на митингах, я предлагаю три варианта решения: первый - обратитесь в полицию, второй - напишите мне, и я обещаю без лишнего шума и лично накажу этого человека. Третий - напишите мне анонимно, и я обещаю, что этот человек также будет наказан, если это правда", - сказал Авинян.
Тигран Авинян подчеркнул, что во время предвыборных кампаний нет смысла показывать больше людей в каком-либо месте, потому что в этом действительно нет необходимости.
«Приходите, освещайте нашу кампанию, посмотрите, сколько людей к нам присоединяется, о чем они говорят», - сказал он.
Что касается "фиксаторов" и тех, кто распространяет ложную информацию, то, по словам заместителя мэра Еревана, кроме подобных вещей им нечего делать, поскольку это их профессиональная работа. «На самом деле я заметил, что 70-80 процентов их материалов содержат манипуляционную часть».
Тигран Авинян также отметил, что они ремонтируют 24 детских сада, расширяют их территории, добавляют группы и не собираются приватизировать ни один детский сад.
«Сейчас мы активно обсуждаем вопрос повышения зарплат от учителей до заведующих детскими садами, потому что эти люди были исключены из всех наших предыдущих программ. Мы добились огромных улучшений, пересмотрев зарплаты. По вашему мнению, кто-то из них является нашими сторонниками или нет?" - сказал Авинян.
Он также добавил, что с 2018 года на всей территории РА люди восстановили свободу мысли, воли и все виды свободы, и теперь никто не может угрожать другому.