«Վաղը Երևանում փորձարկելու ենք առաջին էլեկտրոավտոբուսը». Տիգրան Ավինյան
ՔՊ Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանն Ավանում հայտարարել է, թե մայրաքաղաքի տարբեր շրջանների խնդիրները և շատ տարբեր են, և շատ նույնական. «Կան հատվածներ, որտեղ խնդիրներն էապես շատ խորն են»։
Նա նշել է, որ իր համար Երևանում ծայրամասային թաղամաս չկա. «Երևանի բոլոր թաղամասերն ինձ համար կենտրոնական են․ չի կարող տարբերակված մոտեցում լինել Կենտրոնի և Ավանի, Արաբկիրի և Նուբարաշենի միջև»։
Ավինյանը խոսեց մայրաքաղաքի տրանսպորտի վիճակի մասին. «Մինչև հանրային տրանսպորտի համակարգի բարեփոխումներն ամբողջական ավարտին չհասցնենք, բավարարված չենք լինելու։ Երևանում վերջին շրջանում մենք գործարկել ենք 12 մետրանոց «Ման» ավտոբուսներ, այս տարի 150 չինական ավտոբուս ենք մտցրել գծեր, ևս 30 հատ էլ մեր գործընկերները հունվարի 1-ին են փոխանցելու անվճար։ Դա հնարավորություն է տալու մի քանի գիծ ևս անցկացնել»,- ասաց նա։
Ավինյանը նշեց, որ տրանսպորտային համակարգը ոչ միայն ավտոբուսներն են, այլև միասնական տոմսային համակարգը. «Մեզ համար կարևոր է, որ հանրային տրանսպորտն աշխատի ողջ ծավալով, և հանրային տրանսպորտը լինի հիմնական փոխադրամիջոցը»։
Նա նաև ասաց, որ կանգառներում ֆիքսված են լինելու, թե ավտոբուսները որ ժամին են լինելու. «Դա լինելու է և կանգառներում, և ձեր հեռախոսների մեջ։ Հիմա էլ՝ եթե ձեր հեռախոսների մեջ «Yandex» քարտեզը բացեք, կտեսնեք, որ բոլոր գծերը կան, և եթե մի տեղից ուզում եք այլ տեղ տեղափոխվել, քարտեզը ցույց կտա, թե որ ավտոբուսը կարող եք նստել։ Շուտով նաև րոպեի ճշտությամբ կասվի, թե այն ձեր կանգառ երբ է հասնելու»։
Ըստ Ավինյանի՝ ներմուծվելու են նաև էլեկտրոավտոբուսներ. «120 «Հիգեր» մակնիշի ավտոբուսների փոխարեն ներմուծելու ենք 250 էլեկտրոավտոբուս։ Այսօր առաջին փորձնական էլեկտրոավտոբուսն ենք բերել Երևան, և վաղվանից փորձարկելու ենք էլեկտրոավտոբուսը»։

"Tomorrow we will test the first electric bus in Yerevan." Tigran Avinyan
Tigran Avinyan, the candidate for the mayor of Yerevan, stated in the Avan that the problems of different regions of the capital are very other and very similar. "There are parts where the problems are profound."
He noted that there is no suburban district for him in Yerevan. "All districts of Yerevan are central for me. There cannot be a differentiated approach between the Center and Avan, Arabkir, and Nubarashen.”
Avinyan spoke about the state of transport in the capital. "We will not be satisfied until we complete the reforms of the public transport system. Recently, we launched 12-meter "Man" buses in Yerevan, this year we introduced 150 Chinese buses, and our partners will deliver 30 more for free on January 1. It will allow running several more lines," he said.
Avinyan noted that the transport system is not only buses, but also the unified ticket system. "It is important for us that public transport works at full capacity and is the main means of transportation."
He also said that the bus stops will be fixed at what time. "It will happen both at bus stops and in your phones. a Now, if you open the "Yandex" map in your phones, you will see that all the lines are there, and if you want to move from one place to another, the map will show you which bus you can t,ake. Soon you will be told exactly when it will arrive at your stop."
According to Avinyan, electric buses will also be imported. "Instead of 120 Higer buses, we will import 250 electric buses. Today we brought the first experimental electric bus to Yerevan, and we will test the electric bus from tomorrow."