Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցության նախագահ Սուրեն Պետրոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Հակիրճ անդրադարձ Հայաստանի Հանրապետության 3 շրջափուլերին և այն միակ օրակարգի ձևավորմանը, որը թույլ կտա հաղթահարել ստեղծված ճգնաժամը։
1. «ԿԱՅԱՑՄԱՆ» օրակարգ -1960-ականներից մինչ 1995թ.։ Այս գործընթացը, որը թեպետ սկիզբ էր առնում դեռ ԽՍՀՄ-ից այնուամենայնիվ այն ժամանակահատվածն էր, երբ առավելագույնս ձևավորվեցինք, որպես քաղաքական ազգ, որը ուներ ապագայի նկատմամբ հստակ հավակնություններ։ Հայաստանի քաղաքականության իրականացման հիմքում ձևավորվում էր ազգային, ռազմավարական և նույնիսկ քաղաքակրթական օրակարգը, որը 1988-ից դարձավ հստակ ձևակերպված նպատակներ, որին էլ հետագայում ուղղվեց համայն հայության գրեթե ողջ ներուժը, իսկ արդյունքը՝ ազատագրված Արցախ, ՀՀ ծանրակշիռ դիրք տարածաշրջանում և զարգացման հսկայական հեռանկարներ։
2. «ՈՒՆԵՆԱԼՈՒ» օրակարգ - 1995-2018թթ.։ Այս ժամանակահատվածում ՀՀ-ում սկիզբ դրվեց հպատակային քաղաքականությանը, համաձայն որի՝ մեր ճակատագիրը կախված չէ մեզնից և այն կարող են վճռել միայն «վերին ատյանները», իսկ իշխանության իրակիանացման հիմքում, որպես նպատակ, ընկած էր նեղ խմբային շահերի սպասարկումը, որը ուղեկցվում էր պետության, ոչ միայն տնտեսական, ֆինանսական և ռազմավարական ռեսուրսների յուրացմամբ, այլ նաև կրթական և մշակութային հսկայական հետընթացով։ Հենց այս ձևախեղված նպատակներն ու դրա հիման վրա իրականացվող քաղաքականության հետևանքներն էլ պայմանավորեցին հաջորդող փուլը:
3. «ԹՎԱԼՈՒ» օրակարգ – 2018թ. (գունավոր հեղափոխությունից սկսած) մինչ օրս։ Այս ժամանակահատվածում կազմաքանդվեցին պետության գրեթե բոլոր ինստիտուտները իսկ 2020-թ. 44 օրյա պատերազմից հետո իշխանությունը, զիջելով Արցախը նաև հրաժարվելով պետության ռազմավարական և կենսական այլ շահերից, միևնույն ժամանակ փորձ է անում ստեղծել պատրանք, ինչպես պետության, այնպես էլ սեփական լինելիության վերաբերյալ։ Այս գործընթացները ներկայումս սկսել են ուղեկցվել նաև համատարած «ունենալու» օրակարգով։ Այս ամենին զուգահեռ ապագան և ճակատագիրը կախվածության մեջ է դրվում այնպիսի երևույթներից, որոնք մեր կամքից անկախ են, իսկ հանձնվելն ու համակերպվելը ամրապնդվում է, որպես քաղաքական հիմնական օրակարգ, որին զուգահեռ ապագայի նկատմամբ հավակնությունների բացակայությունը ներկայացվում է, որպես «ռացիոնալիզմի» դրսևորում։ Այս ամենին զուգահեռ վերջնականապես կազմաքանդվում է Հայաստան-Սփյուռք կապը։
Ստեղծված խորքային ճգնաժամը, որը կարելի է նաև բնութագրել, որպես քաղաքակրթական, հնարավոր կլինի հաղթահարել միայն նոր օրակարգի ձևավորման և կայացման դեպքում։
Այն, «ԼԻՆԵԼՈՒ» օրակարգն է, որի արդյունքում պետք կարողանանք վերահաստատել սեփական հողում ապրելու մեր իրավունքը։ Այս օրակարգի կայացումը կարող է երաշխավորվել «Ինքնության հեղափոխության» (Հեղափոխություն հանուն ինքնության) միջոցով, որը պատմականորեն հիմնավորված միակ հնարավոր ճանապարհն է։ Այն ենթադրում է, ոչ միայն անցյալի և ներկայի այլ նաև ապագայի և դրանում մեր տեղի ու դերի խորքային վերաիմաստավորում»։

"It will be possible to overcome the crisis only if a new agenda is formed and established." Petrosyan
Suren Petrosyan, the chairman of the "Democratic Consolidation" party participating in the Yerevan Council of Elders elections, wrote on his Facebook page.
"Brief reference to the 3 cycles of the Republic of Armenia and the formation of the only agenda to overcome the created crisis.
1. "ESTABLISHMENT" agenda - from the 1960s to 1995. This process started in the USSR when we were formed as a political nation with clear ambitions for the future. The national, strategic, and even civilizational agenda was developed based on the implementation of Armenia's policy, which from 1988 became formulated goals, to which almost the entire potential of all Armenians was directed later, and the result was liberated Artsakh, RA's weighty position in the region and huge prospects for development.
2. "TO HAVE" agenda - 1995-2018. During this period, the subject policy was initiated in RA, according to which our fate does not depend on us. It can only be decided by the "higher courts," and the purpose of the Iraqiization of power was the service of narrow group interests, which was accompanied by the state, not only by the usurpation of economic, financial, and strategic resources but also by a substantial educational and cultural regression. These distorted goals and the consequences of the policies implemented based on them determined the next phase.
3. "TO SEEM" agenda - 2018 (from the color revolution) until today. During this period, almost all institutions of the state were disintegrated. After the 44-day war in 2020, the government, ceding Artsakh and also renouncing other strategic and vital interests of the state, at the same time, is trying to create an illusion about both the condition and its existence. These processes have now begun to accompany a widespread "have" agenda. Parallel to all this, the future and destiny are dependent on phenomena independent of our will, and surrender and adaptation are strengthened as the main political agenda, parallel to which the lack of ambitions for the future is presented as a manifestation of "rationalism." Similarly, the connection between Armenia and the Diaspora is finally disintegrating.
The created deep crisis, which can also be described as civilizational, will be overcome only if a new agenda is formed and established.
It is the "BEING" agenda, as a result of which we should be able to reaffirm our right to live in our land. The establishment of this agenda can be guaranteed through the "Identity Revolution" (Revolution for Identity), which is the only historically justified possible way. It implies not only the past and the present but also the future and our place and role."