Արա Աբրահամյանի ղեկավարած ՌՀՄ կից «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիան» սատարում է Անդրանիկ Թևանյանին
Արա Աբրահամյանի ղեկավարած ՌՀՄ կից  «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիան» սատարում է Անդրանիկ Թևանյանին
Արա Աբրահամյանի ղեկավարած «Ռուսաստանի հայերի միությանը» կից «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիան» սատարում է Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորած՝ Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող «Մայր Հայաստան» դաշինքին։
Ներկայացնում ենք Ռուսաստանի հայերի միությանը կից «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիայի» հայտարարությունը.
«Մենք՝ Ռուսաստանի տարբեր տարածաշրջաններում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիայի ընդլայնված նիստի մասնակիցներս, մեր անհամաձայնությունն ենք արտահայտում Հայաստանի իշխանությունների վարած գծի վերաբերյալ, որը, հասարակության մեջ բաժանարար գծեր ներդնելով, արժեզրկելով մտավորականությանը, եկեղեցին, մեր ավանդույթներն ու արժեհամակարգը, տանում է մեր ինքնության և պետականության կորստին:
Համարում ենք, որ հակառուսական արտահայտությունները և գնահատականները, որոնք տեղ են գտել ՀՀ վարչապետի՝ իտալական La Repubblica պարբերականին վերջերս տրված հարցազրույցում, վնաս են հասցնում ոչ միայն հայ-ռուսական հարաբերություններին, որոնք ձևավորվել և պահպանվել են դարերի ընթացքում, այլև խարխլում են տարածաշրջանային անվտանգության հիմքերը՝ վտանգելով Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիների կյանքն ու բարեկեցությունը:
Այսպես կոչված՝ «խաղաղության օրակարգը», որով քողարկվում է Փաշինյանի կառավարությունը, և հանուն որի փաստացի զոհաբերվում են մեր 120 000 հայրենակիցները, արդեն բերել է Արցախի հումանիտար ճգնաժամի՝ ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի կազմում անդրկուլիսյան ճանաչման արդյունքում: Դա բերելու է հայերիս համար ցավալի ու ստորացուցիչ նոր զիջումների: Դրա վառ արտահայտությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ պարբերական ոտնձգությունների անպատժելիությունն է, հայ զինվորականների զոհվելը և այլն:
Արցախը բոլոր հայերի հայրենիքն է՝ որտեղ էլ որ նրանք բնակվեն: Արցախի ճակատագիրը որոշելիս՝ իշխանությունը պարտավոր է հավատարիմ մնալ ՀՀ Անկախության հռչակագրին և ՀՀ Սահմանադրությանը, որոնք արտացոլում են 10 միլիոնանոց հայ ժողովրդի կարծիքն ու միասնական կամքը: Դրա փոխարեն, Հայաստանի այսօրվա ղեկավարներից մեկը սեպտեմբերի 2-ին՝ ԼՂՀ անկախության օրվա առիթով իր ելույթում, նույնիսկ չհիշատակեց Արցախի կարգավիճակի, նրա ժողովրդի ինքնորոշման կամ հանուն փրկության անջատման իրավունքի մասին:
Ընտրություններում ստացած ոչ մի քվե, որին հղում են անում գործող իշխանությունները, նրանց իրավունք չի տալիս Հայաստանի և Արցախի համար ճակատագրական հարցերի վերաբերյալ անդրկուլիսային բանակցություններ վարել: Առավել ևս, որ Հայաստանի հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք ընտրությունների ժամանակ գտնվում են այլ երկրներում, աշխատում և այնտեղից ամենայն օժանդակություն են ցուցաբերում իրենց ընտանիքներին, հարազատներին ու մերձավորներին, օբյեկտիվորեն հնարավորություն չունեն քվեարկության օրը գալ Հայաստան, զրկված են կամարտահայտության իրենց իրավունքից և հայտնվել են ձայնի իրավունքի փաստացի սահմանափակման մեջ (ըստ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 56 հոդվածի):
Հայրենիքից հեռու գտնվելով՝ մենք ապրում և շնչում ենք Հայաստանի հոգսերով ու ձգտումներով, ուշադիր հետևում ենք այնտեղ կատարվող իրադարձություններին, մասնավորապես՝ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավին, թեկնածուներին, նրանց մոտեցումներին և ծրագրերին, պոտենցիալ հնարավորություններին:
Կոչով դիմում ենք մեր հայրենակիցներին, ծանոթներին և բարեկամներին, ովքեր ապրում են Երևանում՝ ակտիվ մասնակցություն ունենալ Հայաստանի մայրաքաղաքի քաղաքապետի ընտրությունների քվեարկությանը և իրենց ձայնը տալ «Մայր Հայաստան» դաշինքին, որը ղեկավարում է Անդրանիկ Թևանյանը, մարդ, ով սիրում է իր հայրենիքը և նրա մայրաքաղաքը՝ Երևանը:
Մենք՝ որպես Հայաստանի քաղաքացիներ, դիմում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին՝ կոչ անելով Հայաստանի ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարել և վերադարձնել համապետական ընտրությունների քվեարկության ժամանակ Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող ՀՀ քաղաքացիների կամարտահայտության իրավունքը: Ընտրությունները՝ որպես քաղաքացիների կամարտահայտության միակ լեգիտիմ մեխանիզմ և իշխանության աղբյուր, պետք է անցնեն բոլոր քաղաքացիների համար հավասար հնարավորությունների և յուրաքանչյուր քաղաքացու ընտրական իրավունքի իրացման պայմաններում: Հակառակ դեպքում ընտրությունները չեն կարող համարվել ամբողջովին ժողովրդավարական, արդար և թափանցիկ, եթե նույնիսկ դրանց ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել»:

«Ассоциация граждан Армении, проживающих в России», входящая в состав Армянского союза армян, возглавляемая Ара Абрамяном, поддерживает Андраника Теваняна
Входящая в состав «Союза армян России» «Ассоциация граждан Армении, проживающих в России» во главе с Ара Абрамяном поддерживает блок «Мать Армения» во главе с Андраником Теваняном, участвующим в выборах в Совет старейшин Еревана.
Представляем заявление «Ассоциации граждан Армении, проживающих в России», присоединённой к Союзу армян России.
«Мы, участники расширенного заседания Ассоциации граждан Армении, проживающих в разных регионах России, выражаем несогласие с линией властей Армении, которые, вводя разделительные линии в обществе, обесценивают интеллигенцию, церковь, наши традиции и системы ценностей, приводящие к утрате нашей идентичности и государственности.
Считаем, что антироссийские высказывания и оценки, прозвучавшие в недавнем интервью Премьер-министра РА итальянскому периодическому изданию La Repubblica, наносят вред не только армяно-российским отношениям, которые складывались и сохранялись веками, но и подрывают основы региональной безопасности, ставя под угрозу жизнь и благополучие граждан Армении и Арцаха.
Так называемая «мирная повестка дня», скрывающая правительство Пашиняна и ради которой фактически приносятся в жертву 120 тысяч наших соотечественников, уже привела к гуманитарному кризису в Арцахе в результате закулисного признания НКР частью Азербайджана. . Это приведет к новым болезненным и унизительным уступкам для наших армян. Ярким выражением этого являются безнаказанность периодических посягательств ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении, гибель армянских солдат и т.д.
Арцах – родина всех армян, где бы они ни жили. Правительство при решении судьбы Арцаха обязано руководствоваться Декларацией независимости Республики Армения и Конституцией Республики Армения, которые отражают мнение и единую волю 10-миллионного армянского народа. Вместо этого ни один из сегодняшних лидеров Армении в своем выступлении по случаю Дня независимости НКР 2 сентября даже не упомянул о статусе Арцаха, о праве его народа на самоопределение или отделение ради спасения.
Ни один из голосов, полученных на выборах, на которые ссылаются нынешние власти, не дает им права вести закулисные переговоры по губительным для Армении и Арцаха вопросам. Более того, сотни тысяч граждан Армении, которые во время выборов находятся в других странах, работают и оказывают оттуда всю помощь своим семьям, родственникам и друзьям, объективно не имеют возможности приехать в Армению в день выборов. , лишены права волеизъявления и оказались в условиях фактического лишения избирательного права в ограничении (согласно статье 56 Избирательного кодекса РА).
Находясь вдали от Родины, мы живем и дышим заботами и чаяниями Армении, внимательно следим за происходящими там событиями, в частности, предвыборной кампанией по выборам мэра Еревана, столицы Армении, кандидатами, их подходами и планами.
Мы призываем наших соотечественников, знакомых и друзей, проживающих в Ереване, принять активное участие в выборах мэра столицы Армении и проголосовать за альянс «Мать Армения», которым руководит Андраник Теванян, человек, любящий свою родину и столицу – Ереван.
Мы, как граждане Армении, обращаемся к Национальному Собранию Республики Армения с призывом внести изменения в Избирательный кодекс Армении и вернуть право волеизъявления граждан Армении за пределами Армении при голосовании в национальные выборы. Выборы как единственный легитимный механизм выражения граждан и источник власти должны проводиться в условиях равных возможностей для всех граждан и реализации избирательного права каждого гражданина. В противном случае выборы нельзя считать полностью демократическими, честными и прозрачными, даже если в ходе них не будет зафиксировано никаких нарушений».