Մայրաքաղաքի 15 այգիներում իրականացվում են բարեկարգման աշխատանքներ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ մայրաքաղաքի 15 այգիներում իրականացվում են բարեկարգման աշխատանքներ։
Նրա խոսքով՝ երևանցիները գիտակցում են, որ մայթերի վրա կրպակներ կամ այգիներում հնացած սրճարաններ իրենց պետք չեն․ «Հետևապես, Օղակաձև այգում, Մերգելյանի այգում, Դավթաշենի առաջին հատվածի այգում, Հաղթանակի 40-ամյակին նվիրված այգում, Տորք Անգեղի արձանի հարակից այգում, Նանսենի այգում, Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածի եկեղեցու հարակից այգում ևայլն, ընդհանուր՝ 15 այգում մենք իրականացնում ենք բարեկարգման աշխատանքներ»։

Improvement works are being carried out in 15 parks in the capital
Tigran Avinyan, the candidate for mayor of Yerevan of the "Civil Contract" party, reported that improvement works are being carried out in 15 capital parks.
According to him, the people of Yerevan realize they do not need stalls on the sidewalks or outdated cafes in the parks. "Furthermore, we are carrying out improvement works in the Ring Park, Mergelyan Park, the first part of Davtashen Park, the park dedicated to the 40th anniversary of Victory, the park next to the statue of Tork Angeghi, Nansen Park, the park next to the church of the 5th mass of Nor Nork, etc., a total of 15 parks."