2026-ը խոստանում է դառնալ մասշտաբային ծրագրերի ակտիվ իրագործման տարի
Երևանի կառուցապատման ներդրումային ԾԻԳ-ը 2025 թվականն ամփոփում է մոտ 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար գնահատվող քաղաքային զարգացման և ենթակառուցվածքային խոշոր ներդրումային ծրագրերի նախապատրաստմամբ ու գործարկմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Մենարկել է Երևանի էներգաարդյունավետության 2-րդ ծրագիրը, անցկացվել են թվով 26 հանրային շենքերի նախագծային աշխատանքների, տեխնիկական հսկողության և շինարարության մրցույթները,
⁠Մեկնարկել և գրեթե ավարտվել են թվով 47 հանրային շենքերում էներգախնայողության լուծումների ներդրման աշխատանքները։
Մեկնարկել է Ալբերտ Ազարյանի անվան օլիմպիական մարզադպրոցի շինարարությունը։
⁠Իրականացվել են Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհային հանգույցի ծրագրի մրցութային գործընթացները և օտարման աշխատանքները։
Հայտարարվել է Դալմայի քաղաքային անտառի և Կոմիտասի պարկի էսքիզի և նախագծային աշխատանքների մրցույթը։
Ավարտվել են Աջափնյակում մետրոյի նոր կայարանի նախագծային աշխատանքները, և մեկնարկել են կառուցման նպատակով մրցույթների նախապատրաստահան աշխատանքները։
Մեկնարկել են մինչև 250 էլեկտրական ավտոբուսների և շարժունակության ծրագրի իրագործելիության ուսումնասիրության և մրցութային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքները։
Մեկնարկել են քաղաքային գործող աղբավայրերի փակման և նոր սանիտարական աղբավայրի կառուցման ծրագրի խորհրդատվական մրցույթները:
2026 թվականը խոստանում է դառնալ մայրաքաղաքի ենթակառուցվածքային արդիականացման մասշտաբային ծրագրերի ակտիվ իրագործման տարի:

2026 promises to be a year of active implementation of large-scale projects
The Yerevan Construction Investment PIU concludes 2025 by preparing and implementing significant urban development and infrastructure investment programs totaling about USD 1 billion. The Yerevan Municipality reports this.
The 2nd Yerevan Energy Efficiency Program has been launched, and design, technical supervision, and construction tenders for 26 public buildings have been held.
⁠The work to introduce energy-saving solutions in 47 public buildings has been launched and is almost complete.
The construction of the Albert Azaryan Olympic Sports School has begun.
⁠The tender processes and alienation works for the Isakov-Arshakunyats road junction project have been implemented.
The competition for the sketch and design works of the Dalma Urban Forest and Komitas Park has been announced.
The design work for the new metro station in Ajapnyak is complete, and preparatory work for the construction tenders has begun.
The feasibility study and preparation of tender documents for the mobility program of up to 250 electric buses have begun.
Consulting tenders for the project to close existing municipal landfills and build a new sanitary landfill have been issued.
2026 promises to be a year of active implementation of large-scale infrastructure modernization programs in the capital.