Երևանի քաղաքապետարանի և «Yandex Armenia»-ի միջև ստորագրվել է հուշագիր
Երևանի քաղաքապետարանի և «Yandex Armenia»-ի միջև ստորագրվել է մտադրությունների և համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր:
«Տվյալների փոխանակում՝ քաղաքային միջավայրի բարելավման համար» նախագիծը միտված է Երևանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Հուշագրի շրջանակում իր տեխնիկական և իրավական հնարավորությունների շրջանակում «Yandex Armenia»-ն քաղաքապետարանին կտրամադրի վերլուծական տվյալներ, որոնք կարող են նպաստել տրանսպորտային համակարգի կենտրոնացված կառավարման ներդրմանը։
Հուշագրի շրջանակում «Yandex Armenia»-ն պատրաստ է Երևանի քաղաքապետարանին տրամադրել քաղաքային շարժունակության և նավիգացիայի, փողոցների և կանգառների, ինչպես նաև հասարակական տրանսպորտի երթուղիների վերաբերյալ վերլուծական տվյալներ, որոնք չեն պարունակում անձնական տեղեկատվություն։
Դրանք կօգնեն օպտիմալացնել երթևեկությունը՝ ներդնելով խելացի լուծումներ, որոնք կբարձրացնեն հասարակական տրանսպորտի հարմարավետությունն ու կանխատեսելիությունը քաղաքացիների համար։

A memorandum was signed between the Yerevan Municipality and Yandex Armenia
A memorandum of understanding and cooperation has been signed between the Yerevan Municipality and Yandex Armenia.
The "Data Exchange for Improving the Urban Environment" project aims to increase the efficiency of Yerevan's transport infrastructure.
Within the framework of the memorandum, Yandex Armenia will, to the extent of its technical and legal capabilities, provide the Municipality with analytical data to support the introduction of centralized management of the transport system.
Within the framework of the memorandum, Yandex Armenia is ready to provide the Yerevan Municipality with analytical data on urban mobility and navigation, streets and stops, and public transport routes, without personal information.
They will help optimize traffic by introducing innovative solutions that will increase the comfort and predictability of public transport for citizens.