Ի՞նչ առաջընթաց է գրանցվել Երևանը «խելացի քաղաք» դարձնելու ուղղությամբ
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը պատասխանել է քաղաքացիների կողմից ուղղված հարցերին։ Այս անգամ հարց է հնչել, թե ինչ առաջընթաց է գրանցվել Երևանը «խելացի քաղաք» դարձնելու ուղղությամբ։ Քաղաքապետն ընդգծել է, որ արվել է 3 հիմնական կարևոր ծրագիր։
«Ստեղծել ենք «ակտիվ քաղաքացի» հավելվածը, որով դուք կարողանում եք մեզ հանձնարարել աշխատանք, և ամենասեղմ ժամկետներում մենք իրականացնում ենք այդ աշխատանքը և տեղից Ձեզ ուղարկում փաստական տվյալներ»,- նշել է նա։
Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ երկրորդ ուղղությունը վերաբերում է GIS համակարգին, որը ներքին կառավարման համակարգ է և հնարավորություն է տալիս ստեղծել տարատեսակ էլեկտրոնային քարտեզներ, որոնցով կարողանում ենք վերլուծել խնդիրները և արագ լուծում տալ։
«Երրորդ ուղղությունն այս բոլոր տվյալների համադրությամբ մենք կարողանում ենք ստանալ մեծ տվյալների վերլուծություն, որը նույնպես ծառայում է քաղաքին և քաղաքի խնդիրների լուծմանը»,- եզրափակել է քաղաքապետը։

Какой прогресс достигнут в направлении превращения Еревана в «умный город»?
Мэр Еревана Тигран Авинян ответил на вопросы, заданные гражданами. На этот раз прозвучал вопрос о том, какой прогресс достигнут в направлении превращения Еревана в «умный город». Мэр подчеркнул, что было реализовано 3 основных важных проекта.
«Мы создали приложение «Активный гражданин», с помощью которого вы можете поручать нам работу, и мы выполняем эту работу в кратчайшие сроки и отправляем вам фактические данные с места», — отметил он.
По словам Тиграна Авиняна, второе направление относится к системе GIS (Геоинформационная система), которая является системой внутреннего управления и дает возможность создавать разнообразные электронные карты, с помощью которых мы можем анализировать проблемы и быстро находить решения.
«Третье направление: путем сопоставления всех этих данных мы можем получить анализ больших данных, который также служит городу и решению городских проблем», — заключил мэр.