Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Դոնի Ռոստովի քաղաքապետին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության հարավային մայրաքաղաք Դոնի Ռոստովի քաղաքապետ Ալեքսանդր Սկրյաբինի գլխավորած պատվիրակությանը: Երկու քաղաքների միջև տարիների ընթացքում իրականացվել են բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր մի շարք ոլորտներում:
Ողջունելով գործընկերոջն ու պատվիրակության անդամներին՝ Երևանի քաղաքապետը որպես գործակցության ընդլայնման առաջնային քայլ կարևորել է հետագա համատեղ աշխատանքի հստակ առաջնահերթությունների ձևակերպումը:
«Վերջին տարիներին Երևանը զարգացման նկատելի առաջընթաց է արձանագրում տարբեր ոլորտներում։ Իրականացվում են մասշտաբային ենթակառուցվածքային ծրագրեր․ արդիականացվում և բարեփոխվում է հանրային տրանսպորտի համակարգը, կիրառվում են ժամանակակից թվային գործիքներ, ներդրվել է աշխարհագրական տեղեկատվական GIS միասնական համակարգը, որոնք միտված են բարելավելու կառավարման և համայնքային ծառայությունների որակը։ Միևնույն ժամանակ մենք ակտիվորեն ժամանակակից պահանջներին ենք համապատասխանեցնում կրթական և առողջապահական հաստատությունների ենթակառուցվածքները՝ մանկապարտեզներն ու պոլիկլինիկաները դարձնելով ավելի էներգաարդյունավետ, անվտանգ և կայուն»,- նշել է Տիգրան Ավինյանն ու ընդգծել, որ Երևանը բաց է գործակցության ընդլայնման համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Դոնի Ռոստովի քաղաքապետն իր հերթին նկատել է, որ առկա է լայն դաշտ՝ գործակցության նոր ուղղություններ ընդգրկելու և համատեղ ծրագրերը թարմացնելու համար: Երկուստեք հարաբերությունների ամրապնդման ու Դոնի Ռոստովի զարգացման գործում Ալեքսանդր Սկրյաբինն առանձնակի կարևորել է հայ համայնքի մեծ ներդրումը և պատասխան այցով Երևանի քաղաքապետին հրավիրել Ռուսաստանի Դաշնության հարավային մայրաքաղաք:

Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию во главе с мэром южной столицы Российской Федерации Ростова-на-Дону Александром Скрябином. В течение многих лет между двумя городами реализованы многочисленные совместные программы в ряде сфер.
Приветствуя коллегу и членов делегации, мэр Еревана в качестве первоочередного шага в расширении сотрудничества отметил важность формирования чётких приоритетов дальнейшей совместной работы.
«В последние годы Ереван фиксирует заметный прогресс в развитии различных сфер. Реализуются масштабные инфраструктурные программы: модернизируется и реформируется система общественного транспорта, применяются современные цифровые инструменты, внедрена единая геоинформационная система GIS, которые направлены на улучшение качества управления и муниципальных услуг. Одновременно мы активно приводим инфраструктуру образовательных и медицинских учреждений в соответствие современным требованиям, делая детские сады и поликлиники более энергоэффективными, безопасными и устойчивыми», — сказал Тигран Авинян и подчеркнул, что Ереван открыт для расширения сотрудничества.
Поблагодарив за тёплый приём, мэр Ростова-на-Дону, в свою очередь, отметил, что существует широкое поле для включения новых направлений сотрудничества и обновления совместных программ. В укреплении двусторонних отношений и развитии Ростова-на-Дону Александр Скрябин особо выделил большой вклад армянской общины и пригласил мэра Еревана с ответным визитом в южную столицу Российской Федерации.