Մեկնարկում է ՀՀ ամենամեծ ու ռազմավարական կրթական նախաձեռնությունը․ Տիգրան Ավինյան
Երևանի արվարձանում մեկնարկում է Հայաստանի ամենամեծ ու ռազմավարական կրթական նախաձեռնությունը՝ Ակադեմիական քաղաք Հայաստան ծրագիրը։ Այս մասին սոցցանցի իր էջերում գրել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ կից ներկայացնելով տեսանյութ։
«ՀՀ վարչապետի հետ տեղում ծանոթացել ենք ընթացող աշխատանքներին, կանաչապատման ռազմավարությանն ու նախատեսվող նախագծերին։
Ակադեմիական քաղաքն ստեղծվելու է որպես համաշխարհային մակարդակի կրթական և գիտահետազոտական միջավայր՝ մեկ տարածքում համախմբելով առաջատար համալսարաններ, ժամանակակից լաբորատորիաներ, տեխնոլոգիական կենտրոններ, ուսանողական ակտիվ համայնքներ և հարմարավետ, կանաչ քաղաքային միջավայր։
Իսկ հնագիտական արշավախումբը իրականացվող պեղումների արդյունքում բացահայտել է քարակերտ ճարտարապետությամբ Երևանի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Հարավային Կովկասի հնագույն բնակատեղիներից մեկը՝ Սիլիկյանի բնակատեղին»,- գրել է քաղաքապետը։

Стартует крупнейшая и стратегическая образовательная инициатива Республики Армения — Тигран Авинян
В пригороде Еревана стартует крупнейшая и стратегическая образовательная инициатива Армении — программа «Академический город Армения». Об этом мэр Еревана Тигран Авинян написал на своих страницах в соцсетях, приложив видеоматериал.
«Вместе с премьер-министром на месте ознакомились с текущими работами, стратегией озеленения и планируемыми проектами.
Академический город будет создан как образовательная и научно-исследовательская среда мирового уровня, объединяя на одной территории ведущие университеты, современные лаборатории, технологические центры, активные студенческие сообщества и удобную, зеленую городскую среду.
А археологическая экспедиция в результате проводимых раскопок обнаружила одно из древнейших поселений Еревана, а также Армении и Южного Кавказа — Силикянское поселение, с каменной архитектурой», — написал мэр.