Երևանի քաղաքապետարանից հայտնում են, որ ֆրանսիական Իլ դը Ֆրանսի և Երևանի համագործակցությունը շարունակվում է՝ ընդգրկելով երեք հիմնական ուղղություն՝ քաղաքաշինություն, տրանսպորտային համակարգ և թափոնների մշակում։
Ծրագրի արդյունավետ իրագործման նպատակով Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների համար կազմակերպվում են վերապատրաստման դասընթացներ՝ GIS ուսուցման և աջակցության ծրագրի շրջանակում։
GIS տեխնոլոգիաների կիրառումը հնարավորություն է տալիս քաղաքաշինական մասնագետների թիմին ստանալ եռաչափ ճշգրիտ պատկերներ և կայացնել առավել հիմնավորված որոշումներ՝ հիմնված տվյալների վերլուծության վրա։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է Իլ դը Ֆրանս շրջանի աջակցությամբ, որը նպաստում է Երևանի քաղաքապետարանի կառավարման գործընթացներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու դրանց արդյունավետության բարձրացմանը։

Как сообщили в мэрии Еревана, сотрудничество между французским регионом Иль-де-Франс и Ереваном продолжается, охватывая три основных направления — градостроительство, транспортную систему и переработку отходов.
Для эффективной реализации программы в Национальном университете архитектуры и строительства Армении организованы курсы повышения квалификации для сотрудников мэрии Еревана в рамках программы обучения и поддержки по GIS.
Использование GIS-технологий позволяет команде градостроительных специалистов получать точные трёхмерные изображения и принимать более обоснованные решения на основе анализа данных.
Инициатива осуществляется при поддержке региона Иль-де-Франс, что способствует внедрению современных технологий в управленческие процессы мэрии Еревана и повышению их эффективности.