Կկայանա Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում
Հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 19:00-ին, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա հայ մեծանուն բանաստեղծ, արձակագիր, մշակութային-հասարակական գործիչ Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված եզրափակիչ հոբելյանական միջոցառումը, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյակի կապակցությամբ իրականացվող միջոցառումների շրջանակներում Երևանի քաղաքապետարանը 2025 թվականի հունվարին հայտարարել էր Իսահակյանի «Աբու-Լալա Մահարի» պոեմի հիման վրա երաժշտական ստեղծագործության՝ վոկալ-սիմֆոնիկ երկի ստեղծման մրցույթ, որի հաղթող էր ճանաչվել կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի «Աբու-Լալա Մահարի» օրատորիան:
Հոբելյանական երեկոյին կկայանա նշված ստեղծագործության պրեմիերան՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական նվագախմբի և երգչախմբի կատարմամբ:

On October 30, at 7:00 PM, the final jubilee event dedicated to the 150th anniversary of the birth of the great Armenian poet, prose writer, cultural and public figure Avetik Isahakyan will be held at the A. The joint initiative of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia and the Yerevan Municipality is implementing the Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet.
Within the framework of the events held on the occasion of Avetik Isahakyan's 150th anniversary, the Yerevan Municipality announced in January 2025 a competition for the creation of a musical work, a vocal-symphonic work, based on Isahakyan's poem "Abu-Lala Mahari." The winner was the oratorio "Abu-Lala Mahari" by composer Vache Sharafyan.
The premiere of the work above will take place at the jubilee evening. It will be performed by the National Academic Orchestra and Choir of the Spendiaryan Opera and Ballet.