Երևանը քաղաք է, որի դիմագիծը կերտվել է մեծանուն ճարտարապետների ձեռքով. Տիգրան Ավինյան
Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող SHARE Armenia միջազգային ճարտարապետական համաժողովը Երևանի քաղաքապետարանի հարկի տակ էր: SHARE Architect-ի նախագահ Ֆլորին Մինդիրիջիուին ու մասնակիցներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նկատել է, որ այս միջոցառումը հարթակ է, որտեղ միավորվում են գաղափարները, փորձը և  տեսլականը, իսկ այս տարվա խորագիրը հիշեցնում է, որ յուրաքանչյուր քաղաքաշինական նախագիծ իր հիմքում պետք է ծառայի մարդուն։
«Երևանը քաղաք է, որի դիմագիծը կերտվել է մեծանուն ճարտարապետների ձեռքով։ Ալեքսանդր Թամանյանի վարպետական տեսլականը մեր մայրաքաղաքին տվել է ժամանակակից շունչ, իսկ Մարկ Գրիգորյանի, Նիկողայոս Բունիաթյանի, Արթուր Թարխանյանի, Ջիմ Թորոսյանի, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ տաղանդավոր ճարտարապետների աշխատանքները հարստացրել են մեր քաղաքի ճարտարապետական ժառանգությունը։ Նրանց թողած գործն այսօր արժանապատվորեն շարունակում են նոր սերնդի ճարտարապետները, որոնցից շատերին ուրախ եմ այսօր ողջունել: Խորհրդանշական է, որ գտնվում ենք Երևանի քաղաքապետարանի շենքում՝ Ջիմ Թորոսյանի ստեղծագործական մտքի լավագույն օրինակներից մեկում։ Այսօր մենք հյուրընկալել ենք աշխարհի ամենահեղինակավոր ճարտարապետական գրասենյակների ներկայացուցիչների, և ձեր ներկայությունը վկայում է, որ մեր քաղաքը դարձել է տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության մասնագիտական հանդիպումների կենտրոն»,- նշել է քաղաքապետը։
Միջոցառման հանդիսավոր արարողության ընթացքում հանձնվել է ճարտարապետության ոլորտի ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկը՝ SHARE OPERA OMNIA-ն։ Այս տարի մրցանակին արժանացել է Ալբերտ Զուրաբյանը՝ Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ճարտարապետության բնագավառ ունեցած նշանակալի ավանդի համար։ Մրցանակը հանձնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Վերջին 25 տարվա ընթացքում այս մրցանակին արժանացել է ավելի քան 45 ականավոր ճարտարապետ՝ Կենտրոնական և Հարավարևելյան Եվրոպայից և Կովկասից։ Համաժողովի «Քաղաքաշինություն և կառուցապատում, մարդակենտրոն քաղաքներ» թեմայով պանելային քննարկումների ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են նորարարական մոտեցումներին, կայուն զարգացման հեռանկարներին և քաղաքի մարդկային չափին կարևորելու անհրաժեշտությանը։

Yerevan is a city whose appearance was created by the hands of great architects. Tigran Avinyan
The first-ever SHARE Armenia International Architectural Conference was held under the roof of the Yerevan Municipality. In his welcoming speech to SHARE Architect President Florin Mindirigiu and the participants, Yerevan Mayor Tigran Avinyan noted that this event serves as a platform where ideas, experiences, and visions come together, and this year’s theme reminds us that every urban development project should serve people at its core.
“Yerevan is a city whose image was created by the hands of great architects. The masterful vision of Alexander Tamanyan gave our capital a modern spirit, and the works of Mark Grigoryan, Nikoghaios Buniatyan, Arthur Tarkhanyan, Jim Torosyan, as well as many other talented architects, have enriched the architectural heritage of our city. The work they left behind is being continued with dignity by the new generation of architects, many of whom I am happy to welcome today. It is symbolic that we are in the Yerevan Municipality building, one of the best examples of Jim Torosyan’s creative mind. Today we have hosted representatives of the world’s most prestigious architectural offices, and your presence testifies to the fact that our city has become a center for professional meetings of regional and international significance,” the mayor noted.
During the solemn ceremony of the event, one of the most prestigious awards in the field of architecture, SHARE OPERA OMNIA, was awarded. This year, the award was awarded to Albert Zurabyan for his significant contribution to the field of architecture in Armenia and abroad. Yerevan Mayor Tigran Avinyan presented the award.
Over the past 25 years, more than 45 outstanding architects from Central and Southeastern Europe and the Caucasus have been awarded this award. During the panel discussions at the conference on the topic “Urban Planning and Construction, Human-Centered Cities,” participants addressed innovative approaches, prospects for sustainable development, and the need to emphasize the human dimension of the city.