Ներկայացվել են տրանսպորտի վճարման թղթային QR կոդով ուղետոմսի այլընտրանքները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Միասնական տոմսային համակարգում այլևս չեն գործածվում թղթային QR տոմսերը, որովհետև այդ քանակի թղթի տպագրությունը, բնապահպանական տեսանկյունից, այդքան էլ ճիշտ չէ. մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը։
«Այն քաղաքացիները, որոնք առաջ QR ուղետոմսեր էին ձեռք բերում թղթային տարբերակով, կարող են այլևս ձեռք բերել տրանսպորտային քարտ և, պարբերաբար լիցքավորելով, օգտվել տրանսպորտային ծառայություններից։ Հորդորում եմ քաղաքացիներին՝ տոմսերը ձեռք բերել նախապես։ Քարտերը հնարավոր է լիցքավորել ԹելՍել դրամապանակի, տերմինալների, transport.yerevan.am կայքի միջոցով։ Այսինքն, տնից, առանց հերթ կանգնելու, ձեզ հարմար ժամանակ նախապես մուտք անելով քարտի համարը, լիցքավորել և օգտվել։
Օրինակ, երբ մարդը մետրոյի կայարանում մոտենում է և հենց այդ պահին ցանկանում օգտվել, որոշակի ժամանակ է պահանջվում, սովորաբար, 2-5 րոպե, որպեսզի այդ տեղեկատվությունը համակարգում պտտվի, և կոնկրետ վալիդատոր սարքը իմանա, որ քարտի վրա առկա է ուղետոմս։
Ուստի, անհարմարությունից խուսափելու համար, խնդրում եմ քարտերը լիցքավորել նախապես»։
Սուրեն Գրիգորյանը նշեց, որ տերմինալի միջոցով կոնկրետ քանակի տոմսեր գնելիս նշվում է հեռախոսահամար.
«Մեկ կամ ավել տոմսեր գնելիս, առանց նույնականացման, նշված համարով տոմսերը միանգամից կամ 10-30 վայրկյանի ընթացքում հայտնվում են դրամապանակում։
ԹելՍել դրամապանակից օգտվելու շրջանակներում, դրամապանակից օգտվելու գործընթացում առկա է բարելավում։ Առաջ մարդկանց կողմից հայտը ուղարկվում էր, դիտարկվում, հաստատվում կամ մերժվում, ինչը որոշակի ժամանակ էր պահանջում։ Այժմ այդ գործընթացն իրականցվում է ինքնաշխատ համակարգի միջոցով և ավելի արագ»։
Գրիգորյանի խոսքով՝ թղթային տոմսերի դուրսբերման ժամանակ ապահովվել է մի քանի այլընտրանք, որից քաղաքացիները կարող են օգտվել։

Представлены альтернативы бумажным QR-билетам в транспорте (ВИДЕО)
Во время пресс-конференции заместитель мэра Еревана Сурен Григорян сообщил, что в единой билетной системе больше не используются бумажные QR-билеты, так как массовая печать билетов нецелесообразна с экологической точки зрения.
«Граждане, которые раньше покупали бумажные QR-билеты, теперь могут приобрести транспортные карты и регулярно пополнять их, чтобы пользоваться услугами общественного транспорта. Призываю жителей заранее приобретать билеты. Пополнить карты можно через TelCell Wallet, терминалы или сайт transport.yerevan.am. Это значит, что, не стоя в очереди и не выходя из дома, можно в удобное время пополнить карту, просто введя её номер», — отметил он.
Григорян пояснил, что при пополнении на станции метро может потребоваться 2–5 минут, чтобы информация обновилась в системе и валидатор зарегистрировал билет. Поэтому он советует пополнять карту заранее, чтобы избежать неудобств.
Он также добавил, что при покупке билетов через терминал необходимо указать номер телефона:
«При покупке одного или нескольких билетов, даже без идентификации, они поступают в кошелёк по указанному номеру за 10–30 секунд».
Что касается TelCell Wallet, процесс идентификации теперь автоматизирован, и вместо ручного одобрения заявок всё происходит значительно быстрее.
В завершение Григорян отметил, что отказ от бумажных билетов сопровождается несколькими доступными альтернативами, которыми жители уже могут воспользоваться.