«Այս վայրը դառնալու է հանդիպման և հիշողության վայր». Երևանում բացվել է Շառլ Ազնավուրի արձանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակն այսօրվանից այլ խորհուրդ ունի. շանսոնյեի արձանը ոչ միայն ամբողջացրեց հրապարակի տեսքը, այլև նոր շունչ ու ոգի փոխանցեց Երևանին՝ «Լա Բոհեմ»-ի հնչյուններով ու չդադարող ծափահարություններով:
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ 2024թ. մեծանուն արվեստագետի ծննդյան 100-ամյակի առիթով հայտարարվեց Ազնավուրի արձանի էսքիզային նախագծերի մրցույթ, որում մրցութային հանձնաժողովի քվեարկությամբ հաղթող ճանաչվեց քանդակագործ Դավիթ Մինասյանի հեղինակած նախագիծը:
Քաղաքն առաջին անգամ ստանձնեց այդպիսի նախաձեռնության ամբողջ ֆինանսավորումը՝ հատկացնելով շուրջ 85 միլիոն դրամ:
«Այսօր Շառլ Ազնավուրի հրապարակում մենք բացում ենք արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի մասնակցությունը համաշխարհային մշակութային կյանքին: Հազարից ավելի երգեր, ֆիլմեր, համերգներ՝ ավելի քան 90 երկրում։ Նա այն մարդն էր, ում անունը ճանաչում էին առանց թարգմանության կարիքի և երկար բացատրությունների, պարզապես, որովհետև դա Ազնավուրն էր։ Նա այն մարդն էր, ում արվեստը մինչև այսօր չի պահանջում բացատրություն, չունի թարգմանության կարիք։ Այս վայրը դառնալու է հանդիպման և հիշողության վայր, ինչպես երևանցիների, այնպես էլ աշխարհի հազարավոր մեր հյուրերի համար, վայր, որտեղ կարելի է կրկին հանդիպել լեգենդար Շառլ Ազնավուրին»,- նշել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը արձանի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ։

Площадь имени Шарля Азнавура в Ереване с сегодняшнего дня приобрела новое значение: памятник шансонье не только завершил облик площади, но и вдохнул в Ереван новое дыхание и дух — под звуки «La Bohème» и нескончаемые аплодисменты.
По инициативе мэра Еревана в 2024 году, по случаю 100-летия со дня рождения великого деятеля искусства, был объявлен конкурс эскизных проектов памятника Азнавуру. По результатам голосования конкурсной комиссии победителем был признан проект скульптора Давита Минасяна.
Город впервые взял на себя полное финансирование такой инициативы, выделив около 85 миллионов драмов.
«Сегодня мы открываем на площади Шарля Азнавура памятник, который символизирует не только память о великом художнике, но и участие армянского народа в мировой культурной жизни. Более тысячи песен, фильмов, концертов — в более чем 90 странах. Он был тем человеком, имя которого знали без необходимости перевода или долгих объяснений, просто потому что это был Азнавур. Он был тем человеком, чьё искусство до сих пор не требует пояснений, не нуждается в переводе. Это место станет местом встреч и памяти как для ереванцев, так и для тысяч наших гостей со всего мира — местом, где снова можно будет встретиться с легендарным Шарлем Азнавуром», — отметил мэр Тигран Авинян во время торжественной церемонии открытия памятника.