Մեկնարկել է 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուների տեղադրումը
Երևանյան փողոցներում 2024 թ․ սկզբից մեկնարկել է 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուների տեղադրումը: 2025թ. առաջին կիսամյակում շուրջ 6300 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներ են տեղադրվել:
Միջազգային առողջապահական ուսումնասիրությունների համաձայն, մասնավորապես՝ American Medical Association-ի (Ամերիքըն մեդիքըլ ասոցիացիա), 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներն ավելի ճիշտ ընտրություն են, քան 4000 Կելվին և բարձր ջերմատվությամբ լուսատուները՝ հաշվի առնելով դրանց ազդեցությունը մարդու առողջության և քաղաքային բնական համակարգի վրա:
Բակային հատվածների լուսատուները կփոխարինվեն մինչև 2200 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներով, ինչը չի խոչընդոտի բնակելի գոտիներում գիշերային հանգստի ապահովմանը:

Installation of 3000 Kelvin light fixtures has begun
The installation of 3000 Kelvin lamps on Yerevan streets has been underway since the beginning of 2024. In the first half of 2025, approximately 3,300 2,600 Kelvin lamps were installed.
According to international health studies, particularly those by the American Medical Association, 3000 Kelvin lamps are a better choice than 4000 Kelvin and higher lamps, considering their impact on human health and the urban natural system.
The lamps in the courtyard areas will be replaced with lamps with a temperature of up to 2200 Kelvin, which will not interfere with the provision of restful nights in residential areas.