Ավանի այգիներից մեկն անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի պատվին
Երևանի ավագանու որոշմամբ Ավան վարչական շրջանի Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից տարածքում գտնվող զբոսայգին անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում Արմեն Փամբուխչյանը համոզմունք է հայտնել, որ հանգստի այս գոտին իր հերթին կդառնա երկու ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշներից մեկը: Միջոցառման շրջանակում հայ և ղազախ պատանիներն ու երիտասարդները հանդես են եկել երաժշտական և պարային կատարումներով։

Один из парков Авана назван в честь основателя казахской литературы Абая Кунанбаева
Решением Совета старейшин Еревана парковая зона, расположенная в административном районе Аван на прилегающей к улице Алма-Аты территории, названа в честь основателя казахской литературы Абая Кунанбаева. Об этом сообщает мэрия Еревана.
В торжественной церемонии приняли участие первый заместитель мэра Еревана Армен Памбухчян, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева.
В приветственной речи Армен Памбухчян выразил уверенность, что эта зона отдыха станет ещё одним символом дружбы между двумя народами. В рамках мероприятия армянские и казахские подростки и молодёжь выступили с музыкальными и танцевальными номерами.