«Ռեսուրսները մեր սեփական գրպանները լցնելու համար չենք ներդնում». Տիգրան Ավինյան
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը մայրաքաղաքի 2024 թ. բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հիշեցրել է իրենց նախընտրական կարգախոսը՝ «Ասե՛ք, կանենք»։ Նա նշել է, որ դա ոչ թե խոստում էր, այլ հստակ աշխատանքային ծրագիր։ «2024 թ. այդ աշխատանքային ծրագրի մի կարևոր հատվածը մենք արդեն իսկ իրականացրել ենք»։
Նա նախ կոչ է արել հիշել, թե ինչ են ունեցել և դեպի ուր են շարժվում։ «Ունեցել ենք մի քաղաք, որի մայթերը զավթված են, այգիները բաժանված են տարբեր անհատների ու ընկերությունների միջև, տարբեր հետաքրքրություններ ունեցող մարդիկ տարբեր հատվածներում իրենց գործունեությունն են ծավալել, և ընդհանուր առմամբ բիզնես տրամաբանությամբ քաղաք ենք ունեցել։ Ի՞նչ ենք մենք արել շարունակաբար՝ մենք մաքրել ենք այգիները, բացազատել ենք բակային տարածքները, սարքել ենք 124 բակ, սարքել ենք վերջին տարում 7 այգի, դրան գումարած՝ Մերգելյանի այգին, շարունակաբար կրպակներից ազատել ենք մայթերը և այսպես շարունակ»,- ասել է նա։
Ըստ Ավինյանի, նախկին տարիներին գեներացված սև փողերն ուղղվում են տարբեր ուժերի։ «Մեզ այսօր ասում են՝ գիտե՞ք, 4-րդ կարգի վթարայինների բնակարանների հարցը խոստում եք տվել ու չեք լուծել։ Վայ, կներեք։ Եկեք ձեզ հիշեցնեմ՝ Հյուսիսային պողոտայում ոնց էին մարդկանց տնից բռնի հանում, շպրտում դուրս, որ հիմա էլ ՄԻԵԴ-ում անցած գործերով ՀՀ-ն վճարում է այդ մարդկանց։ Դուք դրա հետ կապ չունե՞ք, չէ՞»։
Նա նշեց, որ ընդդիմությունը կապ չունի կյանքի գնով կատարվող աշխատանքի հետ։ «Դուք կապ ունեք նրա հետ, որ այստեղ գաք, վատաբանեք ու ելույթ ունենաք»։ Նա հիշեցրել է, թե ինչ աշխատանքներ է իրականացրել Երևանի քաղաքապետարանը 2024 թ.։
Ըստ քաղաքապետի՝ ընդդիմությունն իր արշինով է չափում իրենց։ «Մենք ներդնում ենք ռեսուրսներ ոչ թե սեփական գրպանները լցնելու, ինչպես նախկինում էր արվում»,- շեշտել է նա։
Ավինյանի խոսքով՝ իրենք շարունակելու են աշխատել, կառուցել բակեր, այգիներ։ «Եւ այո, Կասկադը կկառուցվի, մետրոն կկառուցվի, և մեր բոլոր խոստումներին մենք տեր ենք»։

Мэр Еревана Тигран Авинян на обсуждении исполнения бюджета столицы за 2024 год напомнил предвыборный слоган своей команды — «Скажите, сделаем». Он отметил, что это был не просто лозунг, а четкая рабочая программа. «В 2024 году мы уже реализовали важную часть этой рабочей программы».
Он призвал сначала вспомнить, что было и куда они движутся. «У нас был город, тротуары которого были захвачены, парки поделены между разными частными лицами и компаниями, люди с разными интересами вели свою деятельность в разных частях города, и в целом у нас был город с бизнес-логикой. Что мы делали последовательно? Мы очистили парки, освободили дворовые территории, благоустроили 124 двора, за последний год создали 7 парков, плюс парк Мергеляна, постоянно освобождали тротуары от киосков и так далее», — сказал он.
По словам Авиняна, в прежние годы сгенерированные черные деньги направлялись различным силам. «Нам сегодня говорят: знаете, вы обещали решить вопрос с квартирами аварийного четвертого класса, но не сделали. Ой, простите. Давайте напомню вам, как на Северном проспекте людей насильно выгоняли из домов, выбрасывали на улицу, и теперь по делам, прошедшим в ЕСПЧ, Армения платит этим людям. Вы к этому не причастны, не так ли?»
Он отметил, что оппозиция не имеет отношения к работе, выполняемой ценой жизни. «Вы имеете отношение только к тому, чтобы прийти сюда, критиковать и выступать». Он напомнил, какие работы провела мэрия Еревана в 2024 году.
По мнению мэра, оппозиция мерит их своими мерками. «Мы вкладываем ресурсы не для того, чтобы набивать собственные карманы, как это делалось раньше», — подчеркнул он.
Авинян заверил, что они продолжат работать, благоустраивать дворы и парки. «И да, Каскад будет построен, метро будет построено, и мы выполним все наши обещания».