«Ուզում եմ իմ աջակցությունը հայտնել ավտոբուսի վարորդներին». քաղաքապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Քաղաքացիների որոշ քանակ, այնուամենայնիվ, շարունակում է չվճարել ուղևորափոխադրման համար։ Իհարկե, քանակը մեծ չէ, այն քանակը չէ, որի մասին խոսում էր ընդդիմությունը, բայց, այնուամենայնիվ, կա»,- հայտարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Նրա խոսքով, մարդիկ այդպես են վարվում տարբեր դրդապատճառներով. «Մարդ կա, իրապես համարում է, որ տրանսպորտի թանկացումն արդարացված չէ, և ինքն իրավունք ունի բոյկոտելու։ Մարդ կա, որ ուղղակի առիթից օգտվում է, և սա էականորեն վնասում է քաղաքային բյուջեին»։ Ըստ նրա, այդ պատճառով տեղի են ունենում տարբեր միջադեպեր, երբ վարորդների նյարդերը տեղի են տալիս. «Ուզում եմ իմ աջակցությունը հայտնել ավտոբուսի վարորդներին։ Դա էլ նույնպես հասկանալի է։ Չնայած տեսնում եմ, որ երբեմն կոշտ արձագանքով միջադեպեր կան»,- ասել է նա։
Քաղաքապետն անդրադարձել է միջադեպերից մեկին, երբ ակնհայտորեն հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացին տեղյակ չի եղել, որ ինքն անվճար է երթևեկում։ Այս առումով նա կարևորել է իրազեկվածությունը։
«Ինչ վերաբերում է բոլոր այն անձանց, որ այս կամ այն պատրվակով արդարացում են գտնում, որ տրանսպորտի համար չվճարեն։ Ուզում եմ այդ մարդիկ գիտակցեն, որ 850.000 մարդու համար՝ ոչ միայն երևանցիների, ոչ միայն Երևանում բնակվողների, այլ՝ ՀՀ 850.000 քաղաքացու համար Երևանի ավագանին սահմանել է արտոնություն։ Եւ սա սահմանվել է ըստ սոցիալական խնդիրների, ըստ տարբեր չափորոշիչների։ Եւ ամեն անգամ, երբ որևէ մեկը մի փոքր ավելի է վճարում, պետք է իմանա՝ վճարում է 1-ին և 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, ինչպես նաև, որպեսզի զոհված զինծառայողների ծնողները, երեխաները և այրին տրանսպորտից օգտվեն անվճար»,- ասել է նա։
Նա նաև շեշտել է. «Կարելի է անընդհատ առիթից օգտվել, ընդդիմության ստեղծած նարատիվներով առաջնորդվել, այդ դիրքավորման մեջ մտնել ու անտեսել վճարման պահանջը, բայց ուզում եմ բոլորը գիտակցեն՝ չվճարելով ստեղծում են որոշակի խնդիրներ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ում, տրանսպորտի ոլորտում քաղաքապետարանի եկամուտների հավաքագրման առումով, և անկեղծ ասած՝ դա որևէ արդարացում չունի»։
Ըստ նրա, երբ դեռ բոլորը չգիտեին ինչի մասին է խոսքը, ինչ փոփոխություններ են արվում, դա արդարացված էր, հիմա, սակայն, իրավիճակը փոխվել է։

«Я хочу выразить свою поддержку водителям автобусов». Мэр (ВИДЕО)
Некоторые граждане, тем не менее, продолжают не оплачивать проезд в общественном транспорте. Конечно, их число невелико, это не то количество, о котором говорила оппозиция, но, тем не менее, оно есть, — заявил мэр Еревана Тигран Авинян.
По его словам, люди поступают так по разным причинам:
«Есть те, кто действительно считает, что повышение стоимости проезда необоснованно, и полагает, что имеет право его бойкотировать. Есть и такие, кто просто пользуется случаем, и это существенно вредит городскому бюджету».
Он отметил, что из-за этого случаются различные инциденты, когда нервы водителей сдают:
«Хочу выразить поддержку водителям автобусов. Это тоже понятно. Хотя я вижу, что иногда случаются инциденты с жёсткими реакциями», — сказал он.
Мэр также коснулся одного из случаев, когда пассажир с очевидной инвалидностью не знал, что имеет право на бесплатный проезд. В этом контексте он подчеркнул важность информированности.
«Что касается всех тех, кто под разными предлогами ищет оправдания, чтобы не платить за проезд, хочу, чтобы эти люди осознали: городской совет Еревана предоставил льготы 850 000 гражданам — не только ереванцам, не только жителям столицы, а 850 000 гражданам Армении. Эти льготы определены в соответствии с социальными проблемами и разными критериями. И каждый раз, когда кто-то платит немного больше, он должен знать, что оплачивает проезд для лиц с инвалидностью 1-й и 2-й группы, а также для родителей, детей и вдов погибших военнослужащих», — заявил он.
Он также подчеркнул:
«Можно постоянно пользоваться ситуацией, руководствоваться нарративами, созданными оппозицией, занимать эту позицию и игнорировать требование оплаты, но хочу, чтобы все осознали: не оплачивая проезд, они создают определённые проблемы для компании „Ереванский автобус“ и для сбора доходов мэрии в транспортной сфере. И, честно говоря, этому нет никакого оправдания».
По его словам, когда люди ещё не были осведомлены о происходящем и о проводимых изменениях, такая ситуация была понятна, но теперь обстоятельства изменились.