«Մեր քաղաքական ընդդիմախոսները զբաղվում են քաղաքական թմրավաճառությամբ». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումներին, նշելով, որ ահռելի ծավալի աշխատանք է իրականացվել։
«Այդ ահռելի ծավալի աշխատանքն ունի մեկ նպատակ, որ Երևան քաղաքն ունենա ստաբիլ, որակյալ տրանսպորտային համակարգ։ Ունենա տրանսպորտային համակարգ, որը մի քանի տարի հետո չի մաշվելու և չի վերանա, ինչպես եղել է Երևանի մեր բոլոր տրանսպորտային համակարգերի հետ, ինչպես եղել է 1990-ականներից մինչև վերջին մի քանի տարին, երբ նույնիսկ առաջին գնված «Գազելները» մոտավորապես այդ ճանապարհին էին, եթե մենք խիստ միջոցառումներ չձեռնարկեինք։ Այդ նոր գնված «Գազելների» 40 տոկոսը կանգնած էր ինչ-որ պահի»,- ասել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Ըստ նրա, այս ընթացքում եղել են բարդություններ, սկսած նրանից, որ կանխիկ շրջանառությունը վերացնելու ժամանակ խնդիրների առաջ են կանգնել. «Էդ կանխիկ շրջանառությունը համակարգի համար թմրամիջոցի նման մի բան էր»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ վարորդները դրանում մեղավոր չեն.«Հիմա առաջարկում ենք լավ աշխատավարձ, առողջապահական ապահովագրություն, արտաժամյա աշխատանքի դեպքում գումար պետք է վճարել, պարապուրդի համար պետք է վճարել, այսինքն՝ ստեղծվում են մարդկային պայմաններ, որ վարորդն անի իր գործը, վարի ավտոբուսը, չմտնի որևէ կանխիկ գործարքների մեջ»։
Քաղաքապետը նշեց, որ ընդդիմախոսները օգտվելով այն հանգամանքից, որ միասնական տոմսային համակարգի ներդրումը որոշակի դժվարություններ ունի, մանիպուլացնում են. «Մեր քաղաքական ընդդիմախոսները զբաղվում են քաղաքական թմրավաճառությամբ»,- ասել է քաղաքապետը՝ հավելելով,- «Ես բացառում եմ, որ նրանք չեն գիտակցում, թե ինչ է անում։ Ես բացառում եմ։ Նրանք շատ լավ հասկանում են, թե ինչ են առաջարկում մարդկանց։ Նրանք առաջարկում են կոպեկը վերադարձնել շրջանառության մեջ, համակարգը «նստեցնել կոպեկի վրա»՝ իր բոլոր դեգրադացիոն քայլերով»։
Քաղաքապետը շեշտել է, որ այդ «կոպեկը» չի դառնում տրոլեյբուս, չի դառնում համակարգի սպասարկվող գումար. «Իսկ այդ սպասարկման գումարները տարեցտարի ավելանում են»։
Ըստ Տիգրան Ավինյանի՝ նոր ավտոբուսների սպասարկումը տարբերվում է հնից. «Եւ բոլոր այն մարդիկ, որոնք ասում են, թե նույն գումարով այս համակարգը հնարավոր է պահել, սուտ են խոսում։ Գիտակցաբար սուտ են խոսում»։

Мэр Еревана Тигран Авинян коснулся темы реформ транспортной системы, отметив, что проделан огромный объем работы.
«Этот огромный объем работы имеет одну цель — чтобы город Ереван имел стабильную и качественную транспортную систему. Систему, которая через несколько лет не износится и не исчезнет, как это случалось со всеми нашими транспортными системами начиная с 1990-х годов. Даже первые приобретённые “Газели” оказались в подобной ситуации, если бы мы не предприняли строгие меры. В какой-то момент 40% новых “Газелей” просто стояли без движения», — заявил Тигран Авинян.
По его словам, на этом пути возникли сложности, начиная с отказа от наличных расчетов, что вызвало определенные проблемы. «Эти наличные расчеты были как наркотик для системы», — отметил он, добавив, что водители в этом не виноваты. «Сейчас мы предлагаем хорошую зарплату, медицинское страхование, оплату за сверхурочную работу и простой, то есть создаются человеческие условия для того, чтобы водитель занимался своим делом — управлял автобусом, не вступая в наличные сделки».
Авинян отметил, что оппозиция, пользуясь трудностями в процессе внедрения единой билетной системы, манипулирует ситуацией. «Наши политические оппоненты занимаются политической наркоторговлей», — заявил мэр, добавив: «Я исключаю, что они не понимают, что делают. Они прекрасно понимают, что предлагают людям. Они предлагают вернуть монеты в оборот, снова “посадить” систему на монетку с её деградационными последствиями».
Мэр подчеркнул, что эти «копейки» не превращаются в троллейбусы и не обеспечивают средства на обслуживание системы. «А средства на обслуживание системы увеличиваются с каждым годом», — отметил он.
По словам Тиграна Авиняна, обслуживание новых автобусов отличается от старых. «И все те, кто говорит, что эту систему можно содержать за те же деньги, откровенно лгут. И делают это осознанно», — заключил он.