Ինչու է կրճատվել տրանսպորտի QR կոդերի օգտագործման ժամկետը
Երևանի փոքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը մանրամասնել է, թե ինչու է կրճատվել QR կոդերի օգտագործման ժամկետները: Ըստ նրա, ի սկզբանե նախատեսված է եղել 30-օրյա ժամկետ, երբ քիչ մարդիկ էին օգտվում տոմսային համակարգի այդ տարբերակից։
«Երբ որոշում կայացրինք, որ նոյեմբերի 1-ից այլևս վարորդներին չպետք է տալ գումարը, QR կոդի միջոցով օգտագործվի կամ կոպեկը գցվի սարքի մեջ, դա կանխատեսելիորեն բերելու էր QR կոդերի օգտագործման աճի, դրա համար 30 օրից կրճատեցինք 7 օր, իսկ հիմա, երբ ասացինք որ հունվարի 1-ից փետրվարի 1-ը կոպեկ ընդունող սարքի տրամաբանություն չկա, սա աճ է առաջացրել և մենք կանխատեսելով այս ամենը, կրճատել ենք ժամկետը, որ համակարգի բնականոն աշխատանքը չխաթարվի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե քաղաքապետարանն ուզեր, որ շատ տոմսեր ժամկետանց դառնան, երբևէ 30-օրյա ժամկետ չէին նախատեսի։

Заместитель мэра Еревана Сурен Григорян разъяснил причины сокращения срока действия QR-кодов. По его словам, изначально срок действия составлял 30 дней, поскольку на первых этапах немногие пользовались этой системой.
«Когда мы приняли решение с 1 ноября прекратить передачу денег водителям и предложили оплачивать через QR-код или использовать монетоприемные устройства, это предсказуемо привело к росту использования QR-кодов. Поэтому срок действия был сокращен с 30 дней до 7. Сейчас, с 1 января до 1 февраля, монетоприемные устройства больше не используются, что снова привело к увеличению использования QR-кодов. Предвидя это, мы сократили срок действия, чтобы обеспечить бесперебойную работу системы», — отметил он.
Сурен Григорян также подчеркнул, что если бы цель мэрии заключалась в том, чтобы сделать как можно больше билетов недействительными, изначально срок действия не устанавливался бы на 30 дней.