Երևանյան հանրային տրանսպորտում հիմա ուղևորներին վճարելու երեք տարբերակ է առաջարկվում` QR code-ով տոմսեր, 100 դրամանոց մետաղադրամ և արդեն նաև՝ բանկային քարտեր. այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
«Հունվարի 1-ից միասնական տոմսային համակարգին անցում կատարելը երևանցիների համար ոչ միշտ է հասկանալի և ընդունելի, որոշակի ընդվզումներ կան:
Քաղաքացիները շատ հարցեր ու մտահոգություններ ունեն, սակայն Երևանի քաղաքապետարանը դրանք անպատասխան չի թողնում: Հանրային փոխադրամիջոցներից օգտվող շուրջ 550 հազար քաղաքացի ուղեվարձի արտոնություններ կստանա, իսկ մի շարք այլ խմբեր անվճար կերթևեկեն։
Տրանսպորտային համակարգում վճարման բարեփոխումներին զուգահեռ ավելանում է նաև շարժակազմերի թիվը, երևանցիներն արդեն օգտվում են 15 նոր տրոլեյբուսից, պլանավորման փուլում է նաև 171 ավտոբուսի երթուղիներ դուրս գալը:

С 1 января около 550 тысяч граждан, пользующихся транспортом, получат льготы на проезд (ВИДЕО)
Общественный транспорт Еревана теперь предлагает пассажирам три способа оплаты: билеты с QR-кодом, 100-драмовые монеты, а теперь и банковские карты. Об этом сообщает мэрия Еревана.
«Переход на единую билетную систему с 1 января не всегда понятен и приемлем для жителей Еревана, есть определенные протесты.
У граждан есть много вопросов и опасений, но мэрия Еревана не оставляет их без ответа. Около 550 тысяч граждан, пользующихся общественным транспортом, получат льготы по проезду, а ряд других групп смогут пользоваться транспортом бесплатно.
Наряду с реформами оплаты в транспортной системе увеличивается и количество подвижного состава, ереванцы уже используют 15 новых троллейбусов, также планируется вывести на маршрут 171 автобус.
Безопасно, доступно и комфортно. В 2025 году в Ереване будет транспортная система другого качества».