Վարորդներն առանց նախնական ծանուցման հրաժարվել են դուրս գալ երթուղիներ. Կոստանյան
այսօր առավոտյան «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի մեծ թվով վարորդներ առանց որևէ նախնական ծանուցման հրաժարվել են դուրս գալ երթուղիներ՝ ըստ էության փաստի առաջ կանգնեցնելով առավոտյան աշխատանքի և այլ վայրեր շտապող տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների։
Ինչպես գիտեք, վերջին ամսվա ընթացքում հանրությանը պարբերաբար առիթ ենք ունեցել հայտնելու, որ միասնական տոմսային համակարգի ներդրմանը զուգահեռ էականորեն կրճատվել է ստվերային շրջանառությունը, և այս գործընթացը շարունակական է լինելու։
Չնայած վարորդների կողմից բարձրացված աշխատանքային բնույթի հարցերը պարբերաբար լուծում են ստացել, ինչպես նաև վարորդներին հայտնել են, որ ստվերային շրջանառության կրճատմանը զուգընթաց բարելավվելու են աշխատանքային պայմանները, այնուհանդերձ, ինչպես վերը նշվեց, մեծ թվով վարորդների կողմից հերթական անգամ առաջ են քաշվում անտրամաբանական պահանջներ, որոնք զուգորդվում են շանտաժի դրսևորումներով։
Ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ վարորդների ամսվա ընթացքում 15 օրվա համար վարձատրությունն առանց հարկերի (մաքուր աշխատավարձ) կազմում է
• MAN - 401,500 ՀՀ դրամ,
• Zhong Tong – 309 500 ՀՀ դրամ,
• Gazel City - 219,500 ՀՀ դրամ:
Հարկ ենք համարում հատուկ շեշտել․ ՀՀ աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ քաղաքային հասարակական տրանսպորտի կազմակերպության աշխատակիցները, գործադուլ իրականացնելու մասին առնվազն 14 օր առաջ պարտավոր են ծանուցել այդ մասին և անգամ այդ դեպքում պարտավոր են գործադուլի ընթացքում ապահովել նվազագույն պայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են հասարակության անհետաձգելի կարիքները բավարարելու համար։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ վերոնշյալ գործողություններին տրվելու է գնահատական աշխատանքային օրենսդրության շրջանակներում, ինչպես նաև դիմելու ենք պատկան մարմիններին՝ վերոնշյալ արարքներին պատշաճ քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով։

Водители отказались покидать маршруты без предварительного уведомления. Костанян
Сегодня утром большое количество водителей ЗАО «Ереванский автобус» отказались покинуть маршруты без предварительного уведомления, по сути поставив перед фактом десятки тысяч граждан, спешащих на работу и в другие места.
Как вы знаете, в течение последнего месяца мы регулярно имели возможность информировать общественность о том, что вместе с введением единой билетной системы существенно сократился теневой оборот, и этот процесс будет продолжаться.
Хотя вопросы, возникающие у водителей по работе, регулярно решаются и водители доводятся до сведения, что условия труда улучшатся вместе с сокращением теневого оборота, тем не менее, как уже говорилось выше, большое количество водителей вновь выдвигают нелогичные требования, сочетающиеся с шантажом.
Еще раз напоминаем, что зарплата водителя за 15 дней в месяц без учета налогов (нетто-зарплата) составляет
• MAN – 401 500 драмов,
• Zhong Tong – 309 500 драмов,
• Gazel City – 219 500 драмов.
Считаем необходимым подчеркнуть. Трудовое законодательство Республики Армения предусматривает, что работники городской организации общественного транспорта обязаны не менее чем за 14 дней уведомить о начале забастовки, и даже тогда они обязаны обеспечить во время забастовки минимальные условия, необходимые для удовлетворения насущных потребностей общества.
Также сообщаем Вам, что вышеуказанные действия будут оценены в рамках трудового законодательства, а также мы свяжемся с соответствующими органами для того, чтобы дать надлежащую уголовно-правовую оценку указанным действиям.