Մետրոպոլիտենի տնօրենը ԵՄ դեսպանին է ներկայացրել ապագա զարգացման ծրագրերը
Հուլիսի 19-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի գլխավոր տնօրենի ժ/պ Բաբկեն Սեդրակյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին։
Բաբկեն Սեդրակյանը նախ ներկայացրել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային ու Եվրոպական միության դրամաշնորհային աջակցությամբ իրականացվող «Երևանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագիր» երկրորդ փուլի ընթացքը, որի ավարտման շնորհանդեսը կկայանա այս տարվա սեպտեմբերին:
Բաբկեն Սեդրակյանը հյուրին ներկայացրել է նաև մետրոպոլիտենի ապագա զարգացման ծրագրերը, մասնավորապես՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը ստորգետնյա տրանսպորտում, նոր վագոնների ձեռքբերման, ԴԵՊՈ-ի վերակառուցման և այլ ծրագրերը:
Դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հույս է հայտնել, որ «կանաչ տրանսպորտի» զարգացման և արդիականացման հարցում եվրոպական կողմի աջակցությունը շարունակական կլինի: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան հույս է հայտնել, որ սկիզբ առած համագործակցությունն այս ոլորտում էլ առավել կզարգանա: Հանդիպմանը քննարկվել են նաև սեպտեմբերին կայանալիք դրենաժային թունելի բացման արարողությանը վերաբերող հարցեր:

The director of the metro presented the future development plans to the EU ambassador
On July 19, Mr. Babken Sedrakyan, General Director of Yerevan Metro after Karen Demirchyan, received Vasilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.
Babken Sedrakyan first presented the progress of the second phase of the "Yerevan Metro Reconstruction Project," implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank, and the European Union's grant support. The completion presentation will take place in September of this year.
Babken Sedrakyan also presented to the guests the plans for the future development of the metro, particularly the use of modern technologies in underground transport, the purchase of new wagons, the reconstruction of the DEPO, and other plans.
Ambassador Vassilis Maragos expressed hope that the European support for developing and modernizing "green transport" will continue. Expressing his gratitude for the reception, the high-ranking European official hoped that the cooperation started in this field would develop even more. Issues related to the opening ceremony of the drainage tunnel, which will be held in September, were also discussed at the meeting.