«Կյանքի կոչեցինք մանուկների համար նախատեսված «Կոմիտասական» խմբերգաշար-սյուիտը». Ավինյան
Կոմիտասը հայկական ինքնության առանցքն է, որի ներկայությունը պիտի ուղեկցի բոլոր սերունդներին, հատկապես՝ մանուկներին ու պատանիներին: Այդ մասին ասված է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի Ֆեյսբուքի էջում։
«Հենց այս գիտակցումով կյանքի կոչեցինք մանուկների համար նախատեսված «Կոմիտասական» խմբերգաշար-սյուիտը, որը, վստահաբար, տարածվելու է աշխարհի բոլոր անկյուններում, այն հաստատություններում, որտեղ ապրում և թևածում է հայկական միտքն ու խոսքը, երգն ու երաժշտությունը:
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացավ Երևանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցների 15-րդ մրցույթ-փառատոնի եզրափակիչ գալա համերգը, որի ընթացքում 250 հոգանոց մանկական երգչախումբը կատարեց «Կոմիտասական» կոթողային խմբերգաշարը»,- նշված է գրառման մեջ:

«Мы воплотили в жизнь хоровую сюиту «Комитасакан», предназначенную для детей». Авинян
Комитас – это ядро ​​армянской идентичности, чье присутствие будет сопровождать все поколения, особенно детей и подростков. Об этом заявил на странице в Facebook мэр Еревана Тигран Авинян.
«Именно с этим осознанием мы запустили предназначенную для детей хоровую сюиту «Комитасакан», которая обязательно распространится во всех уголках мира, в учреждениях, где живут и процветают армянская мысль и речь, песня и музыка.
В концертном зале "Арам Хачатрян" состоялся заключительный гала-концерт 15-го конкурса-фестиваля музыкальных и художественных школ Еревана, в ходе которого детский хор из 250 человек исполнил монументальный хор "Комитасакан", - говорится в сообщении.