Երևանի կենտրոնում կկանոնակարգվի շրջիկ երաժիշտների և շրջիկ առևտրականների հարցը
«Հանրապետության հրապարակի, Հյուսիսային պողոտայի և Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից տարածնքերի շենքերի բնակիչները պարբերաբար բարձրաձայնում են նշված հատվածներում շրջիկ երաժիշտների մշակութային գործունեության հետևանքով խախտված իրենց անդորրի և առողջությանը պատճառվող վնասի մասին:
Բացի այդ, բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում նշված հատվածների հարակից տարածքներում առևտրային գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների համար` բացասական ազդեցություն թողնելով զբոսաշրջության վրա:
Ելնելով վերը թվարկված հանգամանքներից՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայությունը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, համաձայն որի շրջանառության մեջ է դրվելու Երևանի ավագանու որոշման նախագիծ:
Ըստ այդմ, արգելվելու է մշակութային գործունեության իրականացումը Երևան քաղաքի հետևյալ տարածքներում.
• Հանրապետության հրապարակ և դրան հարակից 100 մետր շառավղով տարածք,
• Մաշտոցի պողոտա-Սայաթ-Նովա պողոտա-Տերյան-Թումանյան փողոցներով պարփակված տարածք,
• Հյուսիսային պողոտա և դրան հարակից 100 մետր շառավղով տարածք:
Հիշեցնեմ, որ Երևանի ավագանու 12 սեպտեմբերի, 2023 թվական N 849-Ն որոշմամբ սահմանվել են մշակութային գործունեության իրականացման նպատակով Երևան քաղաքի հանրային բացօթյա վայրերի (փողոց, մայթ, հրապարակ, այգի, պուրակ և այլն) օգտագործման պայմանները, պահանջները և սահմանափակումները»:

Об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян.
"Жители зданий Площади Республики, Северного проспекта и Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна регулярно высказываются о нарушении их спокойствию и ущербе здоровью, наносимом культурной деятельностью уличных музыкантов в указанных районах.
Кроме того, возникает множество проблем у субъектов, осуществляющих коммерческую деятельность на территориях, прилегающих к указанным отраслям, что оказывает негативное влияние на туризм.
Исходя из вышеперечисленных обстоятельств, служба охраны общественного порядка аппарата мэрии Еревана выступила с инициативой, согласно которой проект решения Совета старейшин Еревана будет введен в обращение.
Соответственно, культурная деятельность будет запрещена в следующих районах Еревана.
- Площадь Республики и прилегающая к ней территория радиусом 100 метров,
- Территория, огороженная проспектом Маштоца-проспектом Саят-Нова-улицами Теряна-Туманяна,
- Северный проспект и прилегающая к нему территория радиусом 100 метров.
Напоминаю, что условия, требования и ограничения использования общественных открытых пространств (улиц, тротуаров, площадей, сада, парков и т.д.) города Еревана в целях осуществления культурной деятельности определены решением Совета старейшин Еревана от 12 сентября 2023 года N 849-Н.