Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր հանդիպել է քաղաքապետարանի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիներին, որոնք դժգոհում են մայրաքաղաքում ծառերի փոխարինման գործընթացից։
«Երևանի քաղաքապետարանը վերջին երկու տարում 35 հա անտառ է տնկել՝ մոտավորապես 10.000 ծառ, և դա արել է ոռոգման համակարգի ներդրմամբ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ ծառերի 95%-ը «կպել է» և շարունակում է աճել։ Նա հիշեցրել է, որ քաղաքապետարանը նաև բարեկարգել է մի շարք այգիներ։ Ավինյանը տեղեկացրել է, որ անտառ տնկվել է մարզահամերգային համալիրի մոտ, Սարալանջի մոտ, «Եռաբլուր»-ում։
Քաղաքացու հարցին ի պատասխան Տիգրան Ավինյանը նաև նշել է, որ առողջ ծառերը չեն հատվում. «Հարգելի Վիկտոր, Ձեր ռեստորանը ռեկրեացիոն գոտում է, խնդրում եմ՝ գոնե Դուք մի խոսեք»,- ասել է նա՝ դիմելով Կենտրոնի նախկին թաղապետ Վիկտոր Մնացականյանին։
Ավինյանը նաև նշել է, որ թեղի ծառատեսակը հիմա փոխարինվում է. «Բոլոր նոր այգիները կանաչ զանգվածը միանշանակ ավելացնում են»։
Ըստ քաղաքապետի՝ 20-ից ավել գիտնականներ կարծիք են հայտնել, որ թեղիները պետք է հատվեն, ու նոր ծառեր տնկվեն։ Տիգրան Ավինյանը նաև նշել է. «Ձեզանից ակնկալում ենք գիտական կարծիք, որի հիման վրա, խնդիր չկա, պատրաստ ենք նորից փորձաքննություն իրականացնել»:

Тигран Авинян встретился с протестующими
Мэр Еревана Тигран Авинян встретился сегодня с протестующими возле мэрии гражданами, которые жалуются на процесс замены деревьев в столице.
"Мэрия Еревана за последние два года посадила 35 га леса, примерно 10 тысяч деревьев, и сделала это с введением ирригационной системы ", - сказал он, добавив, что 95% этих деревьев "прижились" и продолжают расти. Он напомнил, что мэрия также благоустроила ряд парков. Авинян сообщил, что возле спортивно-концертного комплекса, недалеко от Сараланджа, в "Ераблуре" посажен лес.
Отвечая на вопрос гражданина, Тигран Авинян также отметил, что здоровые деревья не вырубаются. " Уважаемый Виктор, ваш ресторан находится в зоне отдыха, пожалуйста, хотя бы вы не выступайте", - сказал он, обращаясь к бывшему руководителю района Виктору Мнацаканяну.
Авинян также отметил, что сейчас происходит замена пород лип. «Все новые парки определенно увеличивают зеленую массу».
По словам мэра, более 20 ученых высказали мнение, что деревья следует вырубить и посадить новые. Тигран Авинян также отметил. «Мы ожидаем от вас научного заключения, на основании которого, мы готовы провести новую экспертизу, нет никаких проблем».