Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է ուսումնասիրել մշակութային հուշարձանները հարակից սրճարաններից ու նմանատիպ կառույցներից մաքրելու գործընթացի իրավական հնարավոր լուծումները։
«Կան սրճարաններ, որ բացարձակապես իրենց տեղում չեն, պետք է մաքրվեն, ինչպես նախորդ տարի հրապարակի պատկերասրահի կամարի տակի անհասկանալի վաճառքի կետն է մաքրվել, այնպես էլ պետք է մաքրվեն բոլոր նման կետերը, միգուցե՝ ավելի մեծ սրճարաններ։ Եւ այդ իրավական հիմքերը պետք է գտնենք, որովհետև տարատեսակ իրավական կետերին հղում անելով պահպանել այդ այլանդակությունները, ես չեմ պատրաստվում հանդուրժել։ Նաև չեմ պատրաստվում հանդուրժել այն գլոբալ տրամաբանությունը, որ տարբեր դատական վճիռներով մետաղյա ինքնակամ շինություններ են օրինականացվում, պարտադրվում օրինականացնել այն տարածքներում, որտեղ ծառեր պետք է լինեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հաշտ չի լինելու այդ վճիռների հետ։
«Քաղաքն այլանդակել են, ես և մենք բոլորս չպետք է թույլ տանք, անկախ իրավական հնարավոր թերացումներից, որ նախկինում եղել են»,-հավելել է նա։

«Я не собираюсь терпеть эти безобразия». Тигран Авинян
Мэр Тигран Авинян поручил изучить возможные правовые решения процесса очистки памятников культуры от прилегающих кафе и подобных сооружений.
«Есть кафе, которые совершенно неуместны, их нужно убрать, как в прошлом году убирали непонятную торговую точку под аркой галереи на республиканской площади , так и все такие точки надо убрать, может быть, кафе побольше. И мы должны найти эти правовые основы, потому что я не собираюсь терпеть эти безобразия, ссылаясь на различные юридические моменты. Также я не собираюсь мириться с глобальной логикой того, что различные решения судов легализуют самодельные металлические постройки, заставляют их легализовать их на тех участках, где должны быть деревья", - сказал он, добавив, что мира с этими решениями не будет. .
"Город обезображен, я и все мы не должны этого допустить, несмотря на возможные правовые недостатки, которые имели место в прошлом", - добавил он.