«Ես գիտեմ, թե ինչ անել աղբի հետ». կրթական նախագիծ մանկապարտեզներում
Երևանի համար 60 մանկապարտեզի փոքրիկնրը «Ես գիտեմ, թե ինչ անել աղբի հետ» կրթական նախագծի շրջանակներում սովորում են տեսակավորել թափոնները:
Եվրոպական միության և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից համաֆինանսավորվող «Երևան, Վարշավա, Տիրանա մայրաքաղաքների համագործակցությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ» ծրագիրը միտված է վաղ տարիքից թափոնների տեսակները ճանաչելուն, տարածման կանխարգելմանը, պատշաճ կառավարմանը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի կայունությանը:
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած այս ծրագիրը կիրականացվի համայնքի բոլոր նախակրթական հաստատություններում: Թափոնների տարանջատման, վերամշակման և վտանգավոր թափոնների ծրագրի թիրախային խմբերն են 4 և ավելի բարձր տարիքի երեխաները: Նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս երեխաներին սովորել խաղերի միջոցով:
Թափոններին երկրորդ կյանք տալով՝ լուծվում է ևս մեկ կարևոր խնդիր. նախագիծն ունի բնապահպանական կարևոր նշանակություն:

«Я знаю, что делать с мусором». Образовательный проект в детских садах
В Ереване 60 воспитанников детского сада учатся сортировать мусор в рамках образовательного проекта «Я знаю, что делать с мусором».
Программа «Сотрудничество столиц Еревана, Варшавы и Тираны по общим проблемам управления опасными отходами», финансируемая совместно Европейским Союзом и мэрией Еревана, направлена ​​на распознавание типов отходов с раннего возраста, предотвращение их распространения, надлежащее управление, а также экологическую устойчивость.
Эта программа, инициированная мэрией Еревана, будет реализована во всех дошкольных учреждениях общины. Целевой группой программы по разделению, переработке и опасным отходам являются дети от 4 лет и старше. Инициатива позволяет детям учиться посредством игр.
Давая отходам вторую жизнь, мы решаем еще одну важную проблему. Проект имеет важное экологическое значение.