«Պատերազմի ընթացքում իրենց տան դիվան քշելուց բացի այլ բան չեն արել». Երևանի քաղաքապետ
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն արձագանքել է 44-օրյա պատերազմի մասին «Մայր Հայաստան» խմբակցության ավագանու անդամ Արմենակ Դանիելյանի ճշտող հարցին, թե Երևանը քանի զոհ է ունեցել այդ պատերազմում։
Քաղաքապետի խոսքով՝ պատերազմի ընթացքում զոհերի վերաբերյալ պաշտոնական թվերը իրականությանը համապատասխանում են. «Ձեր քաղաքական թիմից էնքան տգեղ, զզվելի ու մանիպուլյատիվ ձևով էր 2020 թվականի 44-oրյա պատերազմի զոհերի թիվն ուռճացվում, հիմնականում էն տանը նստած դիվան քշողների կողմից, որոնք ամբողջ պատերազմի ընթացքում, իրենց տան դիվանը քշելուց բացի, ուրիշ բան չեն արել։ Այնպիսի ոգևորությամբ էին այդ հազարները ավելացվում, որ մարդու զզվանք էր գալիս, որ այդ տեսակ մարդկանց հետ նույն փողոցներով քայլում ենք»։
Հարցին, թե պատերազմում զոհված երևանցիներին նվիրված խաչքար կամ հուշաքար տեղադրվելո՞ւ է, քաղաքապետը նշել է. «Այսօր էլ մեր տղաներին նվիրված տարբեր հուշարձաններ ունենք տարբեր վարչական շրջաններում․ ուզում եմ տեղեկացնել նաև, որ մի մեծ պուրակ ենք կառուցում՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմում զոհված զինվորներին»։

Мэр Еревана Тигран Авинян ответил члену Совета старейшин фракции "Мать Армения" Арменаку Даниеляну о том, сколько погибших было из Еревана в 44-дневной войне.
По словам мэра, официальные данные о погибших во время войны соответствуют действительности. "Ваша политическая команда в такой безобразной, мерзкой и манипулятивной форме преувеличивала количество жертв 44-дневной войны 2020 года, в основном за счет тех, кто сидел дома на диване и ничего другого, на протяжении всей войны не делал. Эти тысячи добавлялись с таким энтузиазмом, что становилось противно, что мы ходим по одним улицам с такими людьми».
На вопрос, будет ли установлен хачкар или памятник, посвященный погибшим в войне ереванцам, мэр ответил: «У нас и сегодня в разных административных регионах установлены разные памятники нашим парням. Еще хочу сообщить, что мы строим большой парк, посвящённый воинам, погибшим в 44-дневной войне».