«Մեր հիմնական նպատակը լինելու է կանաչ տրանսպորտ ունենալը». քաղաքապետ
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ այս տարի ձեռք կբերվի 200 հատ 8,5 մետրանոց ավտոբուս։ Բացի այդ, հետագայում նախատեսված է 250 հատ էլեկտրական 18 մետրանոց ավտոբուսներ ձեռք բերել. «Այդ մասով բանակցություններն ընթանում են միջազգային ֆինանսական գործընկերների և կառավարության հետ, որովհետև այս փուլում պետք է կառավարության աջակցությունը»,- ասել է նա։
Ավինյանի խոսքով՝ 8,5 մետրանոց ավտոբուսներ գնելուց հետո նոր ավտոբուսային գծեր կլինեն. «Չնայած էլեկտրական ավտոբուսների ծախսն անգամներով պակաս է գազից, բենզինից և դիզելից, բայց դրանք իրենց նախնական գնով էականորեն թանկ են, քան վառելիքի այլ տեսակով ավտոբուսները։ Այստեղ 10 տարվա ամորտիզացիայի տրամաբանությունը բերելու է մոտավոր նույն գնին, ինչ գազովը։ Սա, եթե գնի տեսանկյունից նայենք։ Բայց բնապահպանական տեսանկյունից էլ՝ մեր հիմնական նպատակը լինելու է, որ մեր ողջ շարժակազմը 10 տարի հետո փոխված լինի էլեկտրականի, եթե նոր տեխնոլոգիական գյուտեր չլինեն։ Մեր հիմնական նպատակը լինելու է կանաչ տրանսպորտ ունենալը»,- ասել է նա։

«Нашей главной целью будет создание экологически чистого транспорта». Мэр
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что в этом году будут закуплены 200 8,5-метровых автобусов. Кроме того, планируется закупить 250 электрических 18-метровых автобусов. " Переговоры по этому поводу продолжаются с международными финансовыми партнерами и правительством, поскольку на данном этапе нам необходима поддержка правительства ", - сказал он.
По словам Авиняна, после покупки 8,5-метровых автобусов появятся новые автобусные линии. «Хотя эксплуатация электробусов в несколько раз дешевле бензиновых, газовых и дизельных, они существенно дороже автобусов на других видах топлива по своей начальной цене. Здесь логика 10-летней амортизации приведет примерно к цене газа. Это если смотреть с точки зрения цены. Но и с экологической точки зрения наша главная цель будет заключаться в том, чтобы через 10 лет все наши транспортные средства были переведены на электрические, если не будет новых технологических изобретений. Нашей главной целью будет экологически чистый транспорт", - сказал он.