«Անհնար է, որ քաղաքապետարանն ու նախարարարությունն ուզենան խնդիրը լուծել և չկարողանան». Տիգրան Ավինյան
2023թ. նոյեմբերից մեկնարկել է Էրեբունի հնավայրի պահպանման ծրագրի երրորդ փուլը, որ կավարտվի այս տարվա դեկտեմբերին։ Այս տարվա ապրիլից էլ կմեկնարկեն Թեյշեբաինի ամրոցի աղյուսաշեն պատի ամրակայման ու վերականգնման աշխատանքները. այս մասին հայտարարվել է Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստում։
Նաև անդրադարձ է եղել մայրաքաղաքի հուշարձան-շենքերի պահպանմանը. այս կապակցությամբ քննարկումներ են ընթացել ԿԳՄՍ Նախարարության հետ։ Երևանում գույքագրվել է շուրջ 50 հուշարձան–շենք, որ սեփականության իրավունքով պատկանում են մասնավոր անձանց կամ ընկերությունների։ Ուղարկվել է ծանուցում դրանց պատշաճ պահպանման համար։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, թե այս գործընթացը պետք է շարունակական լինի. «Այս աշխատանքն իր կոնկրետ արդյունքները բերելու է, և Երևանում հուշարձան-շենքերի վերաբերյալ խնդիրները լայն թափով լուծումներ կսկսեն ստանալ։ Չի կարող պատահել, որ Երևանի քաղաքապետարանն ու նախարարությունը միասնական ջանքերով ուզենան խնդիրը լուծել և չկարողանան»։
Ըստ Ավինյանի՝ քաղաքապետարանը պետք է իր գործիքակազմի շրջանակներում ամեն ինչ անի, որ սեփականատերերը կոնկրետ գործողություններ անեն հուշարձան-շենքերի պահպանման ուղղությամբ։

«Невозможно, чтобы мэрия и министерство захотели решить проблему и не смогли этого сделать». Тигран Авинян
Третий этап проекта по сохранению древнего памятника Эребуни начался в ноябре 2023 года и завершится в декабре этого года. Ремонтно-восстановительные работы кирпичной стены крепости Тейшебаин начнутся с апреля этого года. Об этом было объявлено на регламентном заседании мэрии Еревана.
Также было упомянуто сохранение зданий-памятников столицы. В связи с этим были проведены обсуждения с Министерством ОНКС. В Ереване проведена инвентаризация около 50 зданий-памятников, принадлежащих частным лицам или компаниям. Отправлено уведомление об их надлежащем сохранении.
Мэр Еревана Тигран Авинян отметил, что этот процесс должен быть непрерывным. « Эта работа принесет свои конкретные результаты, и проблемы, связанные с памятниками и зданиями в Ереване, начнут масштабно решаться. Невозможно, чтобы мэрия Еревана и министерство захотели решить проблему совместными усилиями и не смогли».
По мнению Авиняна, мэрия должна сделать все в пределах своих возможностей, чтобы владельцы предприняли конкретные действия в направлении сохранения зданий-памятников столицы.