Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է ֆրանսիական քաղաքների հետ ընդլայնել փորձի փոխանակման ծրագրերը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ: Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է ֆրանսախոս քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի /AIMF/ հետ հաստատված գործակցությունն ու ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակում համատեղ այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են գործընկեր քաղաքներ Փարիզի, Մարսելի, Լիոնի, Նիցցայի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի հետ:
Ներկայացնելով նախաձեռնված բարեփոխումները՝ հասարակական տրանսպորտի, Երևանը «խելացի քաղաք» դարձնելուն ուղղված թվայնացման ու քաղաքաշինության ոլորտներում, Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է ֆրանսիական քաղաքների հետ ընդլայնել գործակցության ու փորձի փոխանակման ծրագրերը՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ:
Դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին իր հերթին նշել է, որ Ֆրանսիայի կողմից կա մեծ հետաքրքրվածություն՝ աջակցելու Հայաստանին և զարգացնելու համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում: Մասնավորապես, դեսպանն անդրադարձել է ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող առաջարկներին:
Անդրադառնալով գործարար շրջանակներին՝ քաղաքապետ Ավինյանը կարևորել է ֆրանսիական ընկերությունների հնարավոր մասնակցությունը՝ Երևանի քաղաքապետարանի տարբեր նախագծերին ու ընդգծել, որ համայնքը բաց է` համագործակցելու բոլոր այն կազմակերպությունների և անհատների հետ, ովքեր ցանկանում են իրենց շահավետ ներդրումն ունենալ Երևանում:

Мэрия Еревана готова расширить программы обмена опытом с французскими городами
Мэр Еревана Тигран Авинян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи. Приветствуя гостя, мэр подчеркнул сотрудничество, налаженное с Международной ассоциацией франкоязычных мэров /AIMF/, а также совместные проекты, реализуемые с городами-партнерами Парижем, Марселем, Лионом, Ниццей и регионом Иль-де-Франс в рамках децентрализованного сотрудничества.
Представляя начатые реформы в сфере общественного транспорта, цифровизации и городского развития, направленные на превращение Еревана в «умный город», Тигран Авинян отметил, что мэрия Еревана готова расширять сотрудничество и программы обмена опытом с французскими городами, в том числе по новым направлениям.
Посол Оливье Декотиньи, в свою очередь, отметил, что со стороны Франции существует большой интерес к поддержке Армении и развитию сотрудничества в различных сферах. В частности, посол упомянул предложения, представляющие инвестиционный интерес.
Обращаясь к деловым кругам, мэр Авинян подчеркнул возможность участия французских компаний в различных проектах мэрии Еревана и подчеркнул, что община открыта к сотрудничеству со всеми теми организациями и частными лицами, которые хотят внести благотворный вклад в развитие Еревана.