«Երևանի կենտրոնում մեքենայով շրջելիս ի՞նչ զգացողություն ունեք». Տիգրան Ավինյան
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի կենտրոնում կայանատեղիների նոր սակագներ սահմանելու նախագծին։ Նրա խոսքով՝ համակարգային փոփոխությունները որոշակի քաղաքական պատասխանատվություն և դժվար որոշումների գնալ են ենթադրում.
«Սա մեկ ընդհանուր համակարգի մասնիկ է»,- ասել է նա։
Ըստ Ավինյանի՝ հնարավոր է տասնամյակներով սպասել, բոլոր արդարացումները բերել. «Իսկ Երևանում կենտրոնում մեքենայով շրջելիս ի՞նչ զգացողություն ունեք»։
Քաղաքապետը նշեց, որ Երևանում հանրային տրանսպորտին պետք է տալ արտոնություն, նաև՝ վայրերում, որտեղ տրանսպորտը երթևեկում է, կայանատեղիները պետք է նվազեցնել.
«Առհասարակ, Երևանի կենտրոնը անհատական մեքենաներից պետք է որոշակիորեն բեռնաթափել։ Մեր մեկ ավտոբուսի մեջ 60-ից ավել ավտոմեքենայի չափով մարդ է տեղավորվում։ Ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ այս որոշումները բավարար չեն լինելու ամբողջական բեռնաթափման համար, և գալու ենք, նոր սահմանափակումներ քննարկենք»։

«Как вы себя чувствуете, когда едете по центру Еревана?» Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян коснулся проекта установления новых тарифов на парковку в центре столицы. По его словам, системные изменения предполагают определенную политическую ответственность и трудные решения.
"Это часть одной общей системы ", - сказал он.
По мнению Авиняна, можно ждать десятилетиями, оправдываться всячески. «А что вы чувствуете, когда едете по центру Еревана?»
Мэр отметил, что в Ереване необходимо предоставить льготы общественному транспорту, а в местах движения транспорта следует сократить количество парковочных мест.
«В целом центр Еревана должен быть в определенной степени освобожден от личных автомобилей. Один из наших автобусов вмещает более 60 пассажиров автомобилей. Уверяю вас, этих решений будет недостаточно для полной разгрузки, и мы придем и будем обсуждать новые ограничения».