3 տարվա ընթացքում Երևանն ամբողջությամբ էներգախնայող լուսատուներով կահավորված կլինի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երքաղլույս» ՓԲԸ-ի տարվա կտրվածքով ծախսերը (ներառյալ՝ աշխատավարձի ֆոնդ ու հոսանքի ծախս) կազմում են 2,1 մլրդ դրամ։ Ընդ որում, այդ գումարը մինչև վերջերս ամեն տարի կառավարության կողմից տրամադրվում էր սուբսիդիայի տեսքով, բայց 2024թ․ բյուջեի մեջ այդ սուբսիդիան չկա․ Երևանի լուսավորության ծախսն ամբողջապես ընկնում է համայնքի վրա». ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանն՝ ընդգծելով, որ այս տարիների ընթացքում լայնածավալ փոփոխություններ են իրականացվել։
Լևոն Հովհաննիսյանի խոսքով՝ 8600 լուսատու է փոխվել. «5–ամյա ռազմավարական ծրագրով, որը մոտ օրերս Երևանի ավագանին կհաստատի, առաջիկա 3 տարվա ընթացքում լուսատուներն ամբողջությամբ կփոխվեն, և Երևանն ամբողջությամբ էներգախնայող լուսատուներով կահավորված կլինի»։

В течение 3 лет Ереван будет полностью оснащен энергосберегающими светильниками (ВИДЕО)
Годовые расходы ЗАО "Ергорсвет" (включая фонд заработной платы и расходы на электроэнергию) составляют 2,1 млрд драмов. Причем до недавнего времени эта сумма предоставлялась государством ежегодно в виде субсидии, но в 2024 г. в бюджете такой субсидии нет. Расходы на освещение в Ереване полностью ложатся на плечи общины». Об этом заявил вице-мэр Еревана Левон Оганесян на внеочередном заседании Комиссии региональной и евразийской интеграции НС, подчеркнув, что за эти годы произошли масштабные изменения.
По словам Левона Оганесяна, было заменено 8600 светильников. "Согласно 5-летнему стратегическому плану, который будет одобрен Советом старейшин Еревана в ближайшие дни, в ближайшие 3 года светильники будут полностью заменены, и Ереван будет полностью оборудован энергосберегающими светильниками."