Մայրաքաղաքի թվային փոխակերպման ծրագրի նպատակը մատուցվող ծառայությունները հարմարավետ դարձնելն է
Երևանի քաղաքապետարանը Համաշխարհային բանկի հետ նախաձեռնել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ծրագիր՝ քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների թվայնացմամբ: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նախագծի ընթացքի հետ կապված հարցեր է քննարկել բանկի ներկայացուցիչներ Արման Վաթյանի և Խուրամ Ֆարուքի հետ հանդիպման ժամանակ։
Շինթույլտվությունների արագ տրամադրում, բարելավված բիզնես գործընթաց, քաղաքացիների հետ հետադարձ կապ. սրանք այն կարևոր գործընթացներն են, որոնք ընդգրկված են ծրագրում: Կլինեն առցանց հարթակներ և բջջային հավելված՝ օգտվողների համար կիրառման հարմարվետության ապահովմամբ:
Կարևորելով համատեղ նախագծի իրականացումը՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ մայրաքաղաքի թվային փոխակերպման ծրագրի առանցքային նպատակը բնակիչներին մատուցվող ծառայությունները հասանելի, թափանցիկ ու հարմարավետ դարձնելն է:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորին կարճ ժամկետում, ըստ համայնքի նախանշած առաջնահերթությունների, ծրագիրը տեղափոխել գործնական փուլ: Նախագիծը կյանքի կոչելու համար վեր են հանվել բոլոր այն խնդիրները, որոնք դժգոհություններ են առաջացնում բնակիչների շրջանում: Ձևավորվել է թվայնացման խորհուրդ, քննարկվել են հիմնական նպատակները՝ քաղաքացիակենտրոն միասնական հարթակ ստեղծելու համար:

Цель программы цифровой трансформации столицы – сделать предоставляемые услуги удобными
Мэрия Еревана совместно со Всемирным банком инициировала программу реформы государственного управления, предусматривающую цифровизацию услуг, предоставляемых гражданам. Мэр Тигран Авинян обсудил вопросы, связанные с ходом реализации проекта, в ходе встречи с представителями банка Арманом Ватяном и Хурамом Фаруком.
Быстрая выдача разрешений на строительство, улучшение бизнес-процесса, обратная связь с гражданами. это важные процессы, которые включены в программу. Для удобства пользователей будут созданы онлайн-платформы и мобильное приложение.
Подчеркнув реализацию совместного проекта, мэр Авинян подчеркнул, что основная цель программы цифровой трансформации столицы – сделать услуги, предоставляемые жителям, доступными, прозрачными и комфортными.
Представители Всемирного банка, со своей стороны, выразили готовность в кратчайшие сроки перевести проект на практическую стадию, согласно приоритетам, установленным общиной. В целях реализации проекта подняты все проблемы, вызывающие недовольство жителей. Сформирован совет по цифровизации, обсуждены основные цели по созданию единой, ориентированной на граждан платформы.