Երևանը վստահելի գործընկեր է միջազգային կառույցների համար
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ: Երևանն այսօր տարբեր նախագծեր է իրականացնում ԵՄ կառույցների հետ, որոնք ընդգրկում են քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներ: Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են համատեղ ծրագրերի ընթացքին, նախանշել առաջիկա անելիքները:
Անդրադառնալով ձևավորված համագործակցությանը՝ քաղաքապետ Ավինյանն առանձնակի կարևորել է միջազգային կառույցների մասնակցությունը Երևանի ենթակառուցվածքների զարգացման գործում և նշել, որ համայնքը պատրաստ է քննարկել նոր նախագծեր:
Շնորհավորելով Տիգրան Ավինյանին Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ՝ Վասիլիս Մարագոսն իր հերթին նշել է, որ քաղաքային իշխանությունների հետ համագործակցությունն առաջնահերթություն է Եվրոպական միության համար, ինչը ևս երաշխավորում է նոր ծրագրերի իրականացումն ու փոխգործակցության ընդլայնումը:
Որպես գործակցության նոր ուղղություններ՝ կողմերը կարևորել են երթևեկության կազմակերպմանը, Էկոլոգիապես ավելի մաքուր ավտոբուսային շարժակազմի ավելացմանը, համայնքային ոստիկանության համակարգի ներդրմանն ու քաղաքային ծառայությունների թվայնացմանն ուղղված նախագծերի կյանքի կոչումը: Երևանի քաղաքապետը տեղեկացրել է, որ որոշ ծրագրերի մասով համայնքն արդեն իսկ սկսել է քայլեր ձեռնարկել՝ Երևանն առավել անվտանգ, հարմարավետ ու «խելացի քաղաք» դարձնելու ուղղությամբ:

Ереван – надежный партнер международных структур
Мэр Еревана Тигран Авинян встретился с главой делегации Евросоюза, послом Василисом Марагосом. Сегодня Ереван реализует различные проекты со структурами ЕС, которые охватывают ряд отраслей экономики города. В рамках встречи стороны обсудили ход реализации совместных проектов, обозначили предстоящие задачи.
Касаясь сложившегося сотрудничества, мэр Авинян подчеркнул важность участия международных организаций в развитии инфраструктуры Еревана и отметил, что общественность готова обсуждать новые проекты.
Поздравляя Тиграна Авиняна с избранием мэром Еревана, Василис Марагос, в свою очередь, отметил, что сотрудничество с городскими властями является приоритетом для Евросоюза, что также гарантирует реализацию новых программ и расширение сотрудничества.
В качестве новых направлений сотрудничества стороны выделили реализацию проектов, направленных на организацию дорожного движения, повышение экологически чистого автобусного движения, внедрение системы общественной полиции, цифровизацию городских служб. Мэр Еревана сообщил, что община уже начала предпринимать шаги по некоторым проектам, чтобы сделать Ереван более безопасным, комфортным и «умным городом».