Եթե ընդդիմությունը չմասնակցի քվեարկությանը, նիստը կհամարվի ավարտված, և մետրոյին բյուջե հատկացնելու հարցը չի ընդունվի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
21 Նոյեմբերի, 15:40
Երևանի ավագանու նիստում ՔՊ խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, դիմելով քվեարկությունը բոյկոտել և որոշման ընդունումը քվորումի բացակայության պատճառով տապալել ցանկացող ընդդիմադիր խմբակցություններին, ասել է. «Եթե ընդդիմադիր խմբակցությունները չմասնակցեն բյուջեի վերահսկողությունն իրականացնելու համար աուդիտորական ընկերություն ներգրավելու հարցի քվեարկությանը, նիստը կհամարվի ավարտված։ Կարևոր հարցեր կան, նաև՝ մետրոյին բյուջե հատկացնելու հարցը, որը ևս չի ընդունվի։ Ուզում եմ, որ սա հանրայնորեն արձանագրվի»։
«Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանն առաջարկեց նման դեպքերում կարևոր հարցերը սկզբում քննարկել, այնուհետ նոր անցնել վիճահարույց հարցերին։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն էլ նշեց. «Ունենք հստակ ընթացակարգ, որով առաջ ենք շարժվելու»։
Ավինյանը հիշեցրեց, որ որոշ ժամանակ առաջ մետրոյում վթար էր եղել. «Փորձել ենք կառավարության հետ ամենահրատապ կերպով ֆինանսական միջոցների հարցը լուծել, և այս հարցը քննարկելու ենք»։
Ըստ քաղաքապետի, կանոնակարգի համաձայն, եթե որոշումը չընդունվի, ավագանու նիստը կհամարվի ավարտված, ու հարցերը դուրս կգան օրակարգից. «Հետևաբար, թողնում եմ ձեր որոշմանը, նաև՝ ձեր ու երևանցիների դատին»։

Если оппозиция не примет участия в голосовании, сессия будет считаться завершенной, и вопрос о выделении бюджета метрополитену не будет принят (ВИДЕО)
21 Ноябрь, 15:40
На заседании Совета старейшин Еревана руководитель фракции ГД Армен Галджян, обращаясь к оппозиционным фракциям, желающим бойкотировать голосование и не допустить принятия решения из-за отсутствия кворума, сказал: "Если оппозиционные фракции не примут участие в голосовании по вопросу привлечения аудиторской компании для осуществления бюджетного контроля, сессия будет считаться завершенной. Есть важные вопросы, в том числе вопрос выделения бюджета метрополитену, который также не будет принят. Я хочу, чтобы это было публично зафиксировано».
Руководитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян предложил в таких случаях сначала обсуждать важные вопросы, а затем переходить к спорным вопросам.
Мэр Еревана Тигран Авинян также отметил. «У нас есть четкая процедура, согласно которой мы будем двигаться вперед».
Авинян напомнил, что некоторое время назад в метро произошла авария. "Мы постарались решить вопрос финансовых средств с правительством в самом срочном порядке, и мы обсудим этот вопрос".
По словам мэра, согласно регламенту, если решение не будет принято, заседание совета будет считаться завершенным и вопросы будут сняты с повестки дня. «Поэтому я оставляю это решение за вами, на Ваш суд и суд жителей Еревана».