«Եթե մեր նկատմամբ վերաբերմունքն այս է, քաղաքապետարանը համապատասխանաբար իր վերաբերմունքը կարտահայտի». քաղաքապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
13 Նոյեմբերի, 11:55
«Բոլոր այն իրավաբանական անձանց, կազմակերպություններին, խմբերին, որոնք անարգում են քաղաքապետարանի, ավագանու որոշումները, պետք է օրենքին համապատասխան վերաբերմունք ցույց տանք»,- գործակարգավարական այսօրվա խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Իրականում, 2018թ. հետո մի կարևոր բան է փոխվել․ կան բոլոր հնարավորությունները՝ վիճարկելու այս կամ այն որոշումները, բայց, այնուամենայնիվ, եթե քաղաքապետարանը ունի այս կամ այն քաղաքական որոշումը, մեր դիրքորոշումը պետք է ավելի չոր լինի»,- ասել է նա՝ հավելելով․ «Օրինակ, եթե որոշել ենք, որ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների համար կառուցապատողները պետք է վճարեն, որովհետև տարիներով Երևանում իրականացվել է անկանոն կառուցապատում, ինչի հետևանքով քաղաքը միայն տուժել է, հետևաբար, պետք է բալանսավորել այդ կառուցապատումները»:
Ավելի ուշ, երբ քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը ներկայացնում էր կենսապահովման ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ներդրումային ծրագրերը, Ավինյանն արձագանքեց՝ շարունակելով թեման. «Երբ կառուցապատողների հետ քննարկում էինք այս ծրագիրը, բոլորս լծվեցինք աշխատանքի, ու ենթադրվում էր՝ ունենք գործընկերային հարաբերություններ և պետք է շարժվենք այդ տրամաբանությամբ։ Բայց հիմա մենք դատական հայց ունենք կառուցապատողների ասոցիացիայի կողմից՝ չարաբաստիկ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների վճարի հետ կապված, որն ընդհանուր վաճառքի շրջանառության ընդամենը 1%–ն է, որ քաղաքը պետք է ուղղի կոյուղագծերին, մանկապարտեզներին ու այլ ենթակառուցվածքների։ Եթե մեր նկատմամբ վերաբերմունքն այս է, քաղաքապետարանն իր վերաբերմունքը համապատասխանաբար կարտահայտի»,- ասել է նա։

«Если такое отношение к нам, мэрия выразит свое отношение соответствующим образом». Мэр Тигран Авинян(ВИДЕО)
"Все те юридические лица, организации, группы, которые не уважают решения мэрии, совета старейшин, должны понести наказание в соответствии с законом", - заявил мэр Еревана Тигран Авинян в ходе сегодняшнего процедурного совещания.
«Действительно, с 2018 г. многое изменилось, есть все возможности оспорить то или иное решение, но все же, если мэрия имеет то или иное политическое решение, наша позиция должна быть более твердой ", - сказал он, добавив: " Например, если мы решили, что застройщики должны оплатить архитектурно-планировочные задачи, поскольку в Ереване уже много лет ведется нерегулярное строительство, в результате чего город только пострадал, то эти конструкции должны быть сбалансированы."
Позже, когда советник мэра Камо Ареян представил инвестиционные планы организаций, работающих в сфере градостроительства, Авинян ответил, продолжив тему. «Когда мы обсуждали этот проект с застройщиками, мы все были настроены на работу, предполагалось, что у нас партнерские отношения и мы должны действовать по этой логике. Но теперь у нас есть иск от ассоциации застройщиков по поводу злополучного сбора за зонирование, составляющего всего 1% от общего объема продаж, который город должен потратить на канализацию, детские сады и другую инфраструктуру. Если такое отношение к нам, мэрия выразит свое отношение соответствующим образом", - сказал он.